Ali Ayçil'in eserleri üzerine bir inceleme
A research on Ali Ayçil's works
  1. Tez No: 715203
  2. Yazar: FATİMA MOUSA ZAAL ALFTANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Ali Ayçil şiir, öykü ve deneme türlerinde eser veren çok yönlü bir şair/yazardır. Düzyazı türünde de eser vermekle birlikte şairliği ön plandadır. Serbest şiirin yaygınlık kazandığı bir dönemde şiir yayımlamasına rağmen heceyle de şiirler yazmıştır. Fakat geleneksel biçimleri kalıplaşmış hâlleriyle değil, yenileyerek kullanmıştır. 7+7=14'lü hece vezni ve yarı çapraz kafiye şeması ölçülü şiirlerinin ana yapısıdır. Şair serbest şiirlerinde de kendine özgü bir söyleyişe ulaşmıştır. Şiirleri anlatımcı ve imgeci özellikler göstermektedir. Şiirlerinin belirgin teması taşra – şehir karşıtlığı ve bireyin varoluş sancısıdır. Bunların yanı sıra aşk, toplumsal meseleler, tarih, savaş ve zulüm, zaman, küçük insan, ölüm ve şair gibi temalar da belirli ağırlıklarda şiirlerinde yer bulur. Sur Kenti Hikayeleri, konusunu Hicrî 8. yy'dan alır. Bu bakımdan klasik öykü yapısına bağlı kalınarak kurgulanmıştır. Kitaptaki öyküler bütünlük gösterir. Öykülerin birleştirici unsuru mekân olduğu gibi merkezî kahraman konumundaki Dilber Makbule'dir. Ayçil bu kitapta çözümlediği Sur Kenti'yle, içinde yetiştiği Ortadoğu ve Orta Asya'yı temsil etmeye çalışmıştır. Yazar edebî denemelerinde ağırlıklı olarak şu konulardan bahsetmiştir: Edebiyat, insan hâlleri, din ve inanç, ölüm, taşra – kent, modernizm, şimdi – geçmiş, aile, zaman, işçilik. Ali Ayçil, eserlerinde kendi hayatından ve izlenimlerinden yola çıkarak bireysel ve toplumsal meseleleri işlemiştir. Yazar kimliğinin yanı sıra 20 yılı aşkın süredir editörlük yapan Ayçil önemli edebiyat dergilerinde şiir, edebiyat ve sanata dair görüşleriyle de öne çıkmaktadır. Bu çalışma Ayçil'in hayatı ve edebî şahsiyeti göz önünde bulundurarak şairliği, öykücülüğü ve denemeciliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ali Ayçil is a versatile poet/author who produced/wrote works in different literature genres: Poetry, short stories and essays. Although he works in prose, his poetry is in the foreground. Although he published poetry in a period when free poetry became widespread, he also wrote poems in syllables. However, he used traditional forms not with their stereotypes, but by renewing them. 7+7=14 syllable meter and semi-cross rhyme scheme is the main structure of his poems. The poet has reached a unique expression in his free poems. His poems show expressive and imaginative features. The main theme of his poems is the contrast of country-city and the individual's existential pain. In addition to these, themes such as love, social issues, history, war and cruelty, time, small person, death and poet also find a place in hir poems. The Stories of Sur Kenti Hikayeleri take their subject from the 8th century Hijri. In this respect, it has been fictionalized by the classical story structure. The stories in the book show integrity. The unifying element of the stories is the place, as well as Dilber Makbule, who is the central hero. Ayçil by this book tried to represent the Middle East and Central Asia, in where he grew up. The author mainly talked about the following subjects in her literary essays: Literature, human conditions, religion and belief, death, country - city, modernism, present - past, family, time, workmanship. Ali Ayçil, in his works dealt with individual and social issues based on his own life and impressions. In addition to her identity as an author, Ayçil, who has been an editor for more than 20 years, also stands out with his views on poetry, literature and art in important literary journals. This study aims to reveal Ayçil's poetry, storytelling and essayism by considering her life and literary personality.