İbn Rüşd'de bilgi problemi
The problem of knowledge on Ibn Rushd
  1. Tez No: 715235
  2. Yazar: MUHARREM KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
“İbn Rüşd'de Bilgi Problemi”adlı bu çalışma, İbn Rüşd'ün bilgi felsefesini yani bilgi ile ilgili görüşlerini ortaya koymaktır. Bu çalışmanın amacı ise, genel olarak İbn Rüşd'ün bilgi konusunda eserlerinde dağınık halde bulunan bilgi ile ilgili malzemeleri bir araya getirerek onun bilgi felsefesini bir bütün olarak ortaya koymaktır. Bu nedenle çalışmanın içeriğini genel olarak bilgi, bilginin kaynakları, bilgi çeşitleri ve bilgiyle ilişkili konular, şeklinde zikrettiğimiz başlıklar oluşturmaktadır. Bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde İbn Rüşd'ün doğduğu ve yaşadığı çevre, ilmî yönü ve eserleri ele alınmıştır. Bununla aslında, hakkında çalışma yaptığımız kişi ile ilgili bir ön bilgi sunmayı amaçladık. Birinci bölümde bilginin tanımı, imkânı, bilgi kaynakları ve bilgide nedensellik başlığını taşıyan konular ele alınmaktadır. Bilginin kaynakları içerisinde de genel olarak duyular, akıl ve vahiy yer almaktadır. İkinci bölümde ise, bilgi çeşitleri ve bilgiyle ilişkili konular şeklinde iki üst başlık bulunmaktadır. Bilgi çeşitlerini, İlâhî ve beşerî bilgi şeklinde iki kısımda inceledik. Beşerî bilgi başlığı altında; felsefe (hikmet) bilgisi, âlem (kozmoloji) bilgisi ve burhânî (bilimsel) bilgi başlığını taşıyan konular ele alınmaktadır. Son olarak da bilgiyle ilişkili konular başlığı altında; sudûr ve sürekli yaratma, sezgi, rüya, rastlantı ve zan konuları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study“The Problem Of Knowledge On Ibn Rushd”covers Ibn Rushd philosophy and points of view about knowledge. The purpose of this study is to collect information from past studies and works of Ibn Rushd. Philosophy of knowledge can be examined as a whole and unique work, so there fore, the contents of this study is composed of: knowledge, sources of knowledge, types of knowledge and topics related to knowledge. The study consists of three parts, the introduction section, the body, scientific aspects and works and also bits of his biography. We aim to provide a preliminary introduction about the person we are studying. In the first part, topics about the definition of knowledge, conditions of knowledge, sources of knowledge and casualties of knowledge are discussed. The sources of knowledge being the Senses, Intellect, and Revelation in general. The second part consists of two headings in the form of types of knowledge and it's related topics, with types of knowledge being: divine knowledge, philosophical knowledge, cosmological knowledge and scientific knowledge. Under knowledge related topics, intuition, dreams, coincidence and zen are discussed.