Farabi-İbn Sina sistemi ışığında İbn Meymun'un din felsefesi
Maimonides philosophy of religion in the light of the system of al-Farabi-İbn Sina
  1. Tez No: 130167
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İbn Meymun'un din felsefesinin tam bir değerlendirmesine ulaşmak için İslam felsefe geleneğinin bilinmesi gerektiğini akılda tutarak, onun din felsefesini Farabi-İbn Sina sistemi ışığında incelemeyi amaçladık. Tanrı'nın varlığı, nübüvvet, yaratma, bilgi gibi temel felsefî konularda İbn Meymun'un İslâm filozoflarıyla bazen benzer, bazen de farklı görüşlere sahip olmasının onun din ve felsefe tasavvurundan kaynaklandığını gördük. Birinci bölümde din ve Tanrı kavramını, Tann'nın varlığının kanıtlarını ve İbn Meymun'un bu konulara yaklaşımını ele aldık. İbn Meymun'un, felasifenin görüşlerini büyük ölçüde kabul ettiği, ve aynı zamanda kelamcıların Tanrı kavramı konusunda felasifeye yönelttiği eleştirilerden yararlanarak, Tann'nın fiili sıfatlarına vurgu yaptığı sonucuna vardık. İkinci bölümde Tanrı hakkında nasıl konuşulacağı problemini inceledik. İbn Meymun, insan aklının sınırlı olduğunu kabul ederek Tann'nın zatı hakkında sükût edilmesi gerektiğini ileri sürer. Bundan dolayı da o, Tann'nın ancak selbî ve fiili sıfatlarla tavsif edilebileceğini iddia eder. Son bölümde Tann'nın bilgisi ve yaratması problemini araştırdık. Felasifeden farklı olarak İbn Meymun'un Tann'nın cüz'iler dahil her şeyi bildiği anlayışına sahip olduğunu ve yoktan yaratma görüşünü benimsediğini göstermeye çalıştık. Sonuçta İbn Meymun'un, Farabi-İbn Sina, Gazali ve İbn Rüşd'ün çözümlerinden yararlandığına dikkat çektik. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study tries to analyse Maimon ides' philosophy of religion in the light of the philosophy of al-Farabi and Ibn Sina. It also examines whether Maimonides' philosophy of religion is best understood in the context of tradition of Islamic philosophy. Given the fact that on major philosophical issues such as existence of God, creation, prophecy and immortality, Maimonides often times adopts similar approaches, and other times a peculiar approach, we argue in this dissertation that these could be explained in terms of his own conception of religion and philosophy of religion. The first chapter deals with the concepts of religion and God, and proofs for the existence of God, and Maimonides' approach to this matters is also examined. We conclude that although Maimonides mainly accepts the views of falasifa, he emphasizes God's attributes of action by making use of Muslim theologians' critiques of philosophical concept of God. The second chapter examines the problems of speaking about God. Maimonides accepts that as man's intellect is limited so we must be silent about God's essential nature. Therefore it is possible to talk only about God's existence, not about His essence. He therefore argues that God can only be qualified with negative attributes and attributes of action. In the last chapter, the problem of God's knowledge and creation is analyzed. In contrast to Muslim philosophers, Maimonides argues that God knows everything, including particulars, and accepts the theory of creation ex- nihilo, not emanation. In the conclusion we draw attention to the fact that Maimonides appeals to the examples of al-Farabi, al-Gazali and even Ibn Rushd for a reconciliation of philosophy and religion. VII