Menenjit ön tanısı ile lomber ponksiyon yapılan hastalarda menenjit panelinde mültipleks polimeraz zincir yöntemi ile viral ve bakteriyel etkenlerin saptanması
Determination of viral and bacterial factors in meningitispanel by multiplex polymerase chain reaction in children who hospitalized with pre-diagnosis of meningitis
- Tez No: 715246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş Menenjit, çocukluk çağının önemli mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Santral sinir sistemi (SSS) enfeksiyonları ciddi kalıcı sekellere veya hızlı ilerleyerek mortaliteye yol açabileceğinden acil ve doğru tanı gerektiren hastalıkların başında gelir. Bu çalışmamızın amacı; menenjit ön tanısıyla hastaneye yatan çocuklarda retrospektif olarak mültipleks polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemiyle beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinde saptanan viral ve bakteriyel menenjit etkenlerinin yaşa ve mevsimlere göre dağılımını göstermek ve risk faktörlerini belirlemektir. Gereç-Yöntem S.B.Ü İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde 01 Ocak 2018-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında menenjit ön tanısı ile hastaneye yatırılan 204 hastadan menenjit panelinde etken saptanan 1 ay-18 yaş arası 34 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Demografik özellikler, başvuru anındaki şikayetleri ve zamanı, nörolojik muayene bulguları kaydedildi. Hastaların laboratuvar bulguları (beyaz küre sayısı, C-reaktif protein (CRP), karaciğer ve böbrek fonksiyonları, mutlak nötrofil ve lenfosit sayıları), kranial görüntüleme ve BOS bulguları (BOS kültürü, BOS glukoz ve protein düzeyleri) sonuçları ile analiz edildi. Etkene göre hastanede yatış süresi ve hastaların lomber ponksiyon ile elde edilen BOS örneklerinden çalışılan mültipleks PZR analizleri değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya menenjit ön tanısı ile lomber ponksiyon yapılan 204 hastanın BOS örneğinden menenjit panelinde etken saptanan 34 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %29.4'ü (n=10) kız, %70.6'sı (n=24) erkek ve medyan yaş 3.5 ay (1-160 ay) idi. PZR örneklerinde %32.3'ünde (n=11) Enterovirus, %26.5'inde (n=9) Human herpesvirus 6 (HHV-6) ve %41.2'sinde (n=14) diğer mikroorganizmalar saptanmıştır. Olguların %5.9'unda (n=2) BOS kültüründe üreme saptanmıştır. Bir olgunun BOS kültüründe Escherichia coli, diğer olgunun BOS kültüründe Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus hominis üremesi saptanmıştır. Başvuru yakınmaları, %94.1'inde (n=32) ateş, %23.5'inde (n=8) kusma, %17.6'sında (n=6) konvulziyon, %17.6'sında (n=6) baş ağrısı, %5.9'unda (n=2) ishal, %14.7'sinde (n=5) ense sertliği idi. Hastaların tam kan sayımında medyan lökosit sayısı 10.100/mm3 ve medyan CRP değerinin 8,4 mg/L olduğu görüldü. BOS direk bakı incelendiğinde; %58.8'inde (n=20) hücre saptanmazken, %38,3'ünde (n=13) PNL (Polimorf Nüveli Lökosit), %2.9'unda (n=1) eritrosit görülmektedir. Ön fontanel özellikleri incelendiğinde; %58.8'inin (n=20) doğal, %26.5'inin (n=9) kapalı, %5.9'unun (n=2) bombe, %8.8'inin (n=3) bombe-pulsatil olduğu görülmektedir. Sonuç SSS enfeksiyonlarında virüsler ve bakteriler PZR yöntemiyle daha hızlı saptanabilir. Etkenlerin saptanması ve tiplendirilmesi; hem hızlı tanı konulması ve uygun tedavinin başlanması hem de ampirik başlanan antibiyotik tedavilerin düzenlenmesi ve gerekli izolasyon önlemlerinin alınması açısından oldukça önemlidir. Anahtar kelimeler Menenjit, ensefalit, BOS viral panel, çocuk
Özet (Çeviri)
Introduction Meningitis is an infectious disease with high morbidity and mortality rates in childhood. Central nervous system (CNS) infections are one of the diseases that require urgent and accurate diagnosis, as they may cause serious permanent sequelae or rapidly progressing mortality. In this study we aimed to retrospectively show the distribution of viral and bacterial meningitis factors detected in cerebrospinal fluid (CSF) samples by the multiplex polymerase chain reaction (PCR) method by age and seasons in children hospitalized with a pre-diagnosis of meningitis and to determine risk factors. Material and methods Patients who admitted to SBU Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital, department of pediatrics between 01 January 2018-31 August 2019 with meningitis were retrospectively identified. Demographic features, complaints and admitted times, and clinical findings were recorded. Laboratory findings [leukocyte count, C-Reactive protein (CRP), liver and kidney functions, absolute neutrophil and lymphocyte count], cerebrospinal fluid anda neuroimaging findings were recorded. The duration of hospital stay and the multiplex PCR analyzes from the CSF samples obtained by lumbar puncture were evaluated according to the factors. Results Thirty-four patients who were diagnosed with meningitis included in the study. The median age was 3.5 months (1-160 months) and 70.6% (n = 24) were male, 29.4% (n = 10) of the patients were female. In PCR samples, 32.3% (n = 11) Enterovirus, 26.5% (n = 9) Human herpesvirus 6 (HHV-6) and 41.2% (n = 14) other microorganisms were detected. CSF cultures of 2 patients' (%5.9)were positive. Escherichia coli was detected in the CSF culture of one case and Staphylococcus epidermidis and Staphylococcus hominis were detected in the CSF culture of the other case. Patients' complaints were fever in 94.1% (n = 32), vomiting in 23.5% (n = 8), convulsion in 17.6% (n = 6), headache in 17.6% (n = 6), 5.9% (n = 2) diarrhea and 14.7% (n = 5) neck stiffness.In the complete blood count of the patients, the median leukocyte count was 10.100/mm3 and the median CRP value was 8.4 mg/L.When CSF microscopy is examined no cell was detected in 58.8% (n = 20), PNL (Polynuclear Leukocyte) was seen in 38.3% (n = 13), and erythrocyte in 2.9% (n = 1). Conclusion Viruses and bacterias can be detected earlier with the PCR method in CNS infections. The detection and typing of agents is very important for rapid diagnosis, appropriate treatment, the regulation of empirical antibiotic treatments and taking necessary isolation measures.