Çocuk acı̇l polı̇klı̇nı̇ğı̇ne ateş şı̇kayetı̇ ı̇le başvuran ve lomber ponksı̇yon yapılan hastaların beyı̇n omurı̇lı̇k sıvısı örneklerı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇
Evaluation of the cerebrospinal fluid samples of the patients referred with fever to pediatric emergency department and underwent to lumbar puncture
- Tez No: 621842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYSALOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Merkezi sinir sistemi infeksiyonları sıklıkla viral etkenlerle meydana gelse de bakteriyel etkenler nadir de olsa karşımıza çıkmaktadır. Bakteriyel menenjitte tedavinin gecikmesi ciddi mortalite ve morbidite riski taşıdığından kültür sonuçlarından önce hastalığın tanınması hayati önem taşır Amaç: Çalışmamızın ilk amacı klinik ve laboratuvar bulgularının lomber ponksiyon kararı alma üzerindeki performansını değerlendirmek; ikincisi ise bakteriyel ve viral menenjit ayrımında kliniğimiz koşullarında prediktif eşik değerler elde etmektir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı'na 01.01.2014 - 30.04.2019 tarihleri arasında ateş nedeniyle başvurup acil servis yatışı sırasında lomber ponksiyon yapılan 1 ay – 18 yaş arası hastalar İstanbul Üniversitesi'ne ait hastane bilgi yönetimi sistemleri (Ishop® ve ORACLE) ve hasta yatış dosyaları kullanılarak geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya dahil ettiğimiz 117 hastanın yaş, cinsiyet, ön tanı, dosyaya kaydedilen vücut sıcaklığı, akut bilinç değişikliği varlığı, fizik muayenede meningeal irritasyon bulgusu varlığı, tam kan sayımı sonuçları, serum ve BOS laboratuvar sonuçları, hemositometri ile BOS direkt hücre sayımı, BOS Gram boyama sonuçları, bakteriyolojik ve virolojik sonuçlar geriye dönük olarak kaydedildi. Bulgular: Lomber ponksiyon yaptığımız hastalarımızın 13(%11.1)'ünde bakteriyel menenjit, 17(%14.5)'sinde viral menenjit, 37(%31.6)'sinde şüpheli menenjit (aseptik menenjit) saptanırken 50(%42.7) hastamızda menenjit saptanmamıştır. Bakteriyle menenjit tanılı hastalarda viral menenjit tanılı hastalara göre CRP ve BOS total protein değerleri arasında istatististiksel olarak anlamlı yükseklik mevcuttu. Sonuç: BOS'ta lökositer hücre artışı MSS infeksiyonu tanısı için mutlak gerekliliktir; bu infeksiyonlar sıklıkla viral nedenlerle meydana gelse de PCT başta olmak üzere CRP, BOS WBC ve nötrofil sayısı, BOS protein konsantrasyonu, BOS/kan glikoz düzeyi, Gram boyama sonuçları kültür çıkmadan bakteriyel etkenleri tanımamıza yardımcı olurlar.
Özet (Çeviri)
Even though central nervous system infections are frequently caused by viral agents, bacterial agents are rarely seen. Recognition of the bacterial meningitis before culture results is vital because delayed treatment may cause the risk of mortality and morbidity increase. Aim: The first aim of our study is to evaluate the performance of clinical and laboratory findings on lumbar puncture decision making. The second is to obtain predictive thresholds for bacterial and viral meningitis under the conditions of our clinic. Materials and Methods: We studied retrospectively the results of 117 patients aged between 1 month and 18 years old who referred to Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Pediatrics Emergency Department with fever and underwent to lumbar puncture between the dates 01.01.2014 and 30.04.2019 by using Istanbul University hospital information systems (Ishop® and ORACLE) and patients' charts. Results: From our 117 patients who underwent to lumber puncture; 13(%11.1) were diagnosed with bacterial meningitis, 17(%14.5) were diagnosed with viral meningitis, 37(%31.6) were diagnosed with suspected meningitis (aseptic meningitis) and central nervous system infection hasn't seen in 50(%42.7) of 117 patients. It is found that CRP and CSF total protein levels are statistically higher in the patients diagnosed with bacterial meningitis than viral meningitis. There was a statistically significant increase in CRP and CSF total protein values in patients with bacterial meningitis compared to patients with viral meningitis. Conclusion: Increase in the count of leukocytes in CSF is an absolute requirement to diagnose CNS infections. Even though these infections are frequently caused by viral agents; primarily PCT, CRP, CSF WBC and neutrophil counts, CSF protein level, CSF/serum glucose ratio, Gram stain help to recognise bacterial agents before the cultures result.