Menenjit ön tanısı ile lomber ponksiyon yapılan hastalarda Menenjit Ensefalit PCR panelinde etken saptanan ve saptanmayan hastaların karşılaştırılması
Comparison of pathogen-positive and pathogen-negative cases in the Meningitis-Encephalitis PCR panel among patients undergoing lumbar puncture with a pre-diagnosis of Meningitis
  1. Tez No: 979423
  2. Yazar: CANSU NİL CANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, menenjit veya ensefalit ön tanısı ile lomber ponksiyon (LP) yapılan pediatrik olgularda menenjit-ensefalit PCR panelinde etken saptanan ve saptanmayan hastaların klinik, laboratuvar ve tedavi özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Etken belirlenmesinin tanı, tedavi süresi ve antibiyotik kullanım paternlerine etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: 2022-2024 yılları arasında SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Acil Servisi'nde menenjit/ensefalit ön tanısı ile değerlendirilen, LP yapılan ve menenjit-ensefalit PCR paneli çalışılan 0–18 yaş arası 179 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar, PCR sonucu pozitif ve negatif olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar; demografik veriler, klinik bulgular, laboratuvar parametreleri ve hastane yatış süreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların %17.3'ünde (n=31) PCR panelinde etken saptandı. En sık izole edilen ajan Enterovirus (%45,2) olup, bunu HHV-6 (%25.8), S. pneumoniae, CMV ve N. meningitidis izledi. Viral etken oranı %77.4, bakteriyel etken oranı %19.4 olarak bulundu. PCR pozitif grupta BOS protein düzeyleri anlamlı olarak yüksek (p<0.01), BOS glikozu ve BOS/kan glikoz oranı anlamlı olarak düşük (p<0.05) saptandı. Etken saptanan hastaların acil yatış süresi daha kısa (p<0.05), hastane yatış süresi ise anlamlı olarak daha uzun bulundu (p<0.01). Bakteriyel etkenli olgularda vankomisin ve 3. kuşak sefalosporin kombinasyonu daha sık kullanıldı (p<0.05). Sonuç: Menenjit-ensefalit PCR paneli, özellikle viral etkenlerin hızlı tanımlanmasında yüksek klinik değer taşımakta, tanısal süreci hızlandırarak tedavi stratejilerinin yönlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Çalışmamızda etken saptanan olgularda laboratuvar parametreleri ve tedavi sürelerinin farklılık göstermesi, moleküler tanı yöntemlerinin klinik karar süreçlerinde etkin bir tamamlayıcı araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the clinical, laboratory, and therapeutic features of pediatric patients who underwent lumbar puncture (LP) with a pre-diagnosis of meningitis or encephalitis, according to the detection of pathogens in the meningitis-encephalitis PCR panel. The secondary objective was to evaluate the impact of pathogen identification on antibiotic use and hospital stay. Materials and Methods: A total of 179 pediatric patients aged 0–18 years, who underwent LP and were tested with a meningitis-encephalitis multiplex PCR panel between January 2022 and December 2024 at the SBÜ Dr. Behçet Uz Children's Hospital, were retrospectively analyzed. Patients were classified as PCR-positive or PCR-negative. The groups were compared in terms of demographic characteristics, clinical findings, cerebrospinal fluid (CSF) parameters, and hospitalization data. Results: Pathogens were detected in 17.3% of cases (n=31). The most frequent agents were Enterovirus (45.2%), followed by HHV-6 (25.8%), Streptococcus pneumoniae, Cytomegalovirus, and Neisseria meningitidis. Viral agents accounted for 77.4% of positive results, while bacterial agents represented 19.4%. CSF protein levels were significantly higher in PCR-positive cases (p<0.01), whereas CSF glucose and CSF/blood glucose ratios were significantly lower (p<0.05). Pathogen-positive patients had a shorter emergency stay (p<0.05) but a longer total hospitalization time (p<0.01). Bacterial cases were associated with a higher frequency of vancomycin and third-generation cephalosporin use (p<0.05). Conclusions: The meningitis-encephalitis PCR panel is a valuable diagnostic tool, especially for the rapid identification of viral agents. It shortens diagnostic time, improves treatment accuracy, and supports rational antibiotic use. The laboratory and clinical differences between pathogen-positive and negative groups highlight the importance of molecular diagnostics in managing central nervous system infections in children.