Fitness merkezlerine üye bireylerin ruminatif düşünce biçimi, yaşamın anlamı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between ruminative thinking styles, meaning of life and appearance anxiety of individualsgoing to the fitness center
  1. Tez No: 715282
  2. Yazar: HÜSEYİN MACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, fitness merkezlerine üye bireylerin ruminatif düşünce biçimi, yaşamın anlamı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021 yılında Mersin il ve ilçelerinde fitness merkezlerine üye yetişkin bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Mersin il ve ilçelerinde bulunan kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen bazı fitness merkezlerine üye 260'ı kadın, 352'si erkek toplam 612 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'', Brinker ve Dozois (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Karatepe (2010) tarafından yapılan ''Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği'', Hart ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Doğan (2010) tarafından yapılan ''Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'' ve Steger Frazier, Oishi ve Kaler (2006) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Demirdağ ve Kalafat (2015) tarafından yapılan ''Yaşamın Anlamı Ölçeği'', kullanılmıştır. Araştırıma ölçeklerinin güvenirliği Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı hesaplanarak incelenmiştir. Katılımcıların Ruminatif Düşünce Biçimi, Yaşamın Anlamı ve Sosyal Görünüş Kaygısı düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Verilerin homojenliği kontrol edilmiş, çoklu karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way Anova), farklılığın kaynağının belirlenmesinde ise Asgari Önemli Fark Testi (Least Significant Difference (LSD), ikili karşılaştırmalarda ise Bağımsız Örneklem T-Testi (Independent-Samples T-Test) kullanılmıştır. İlişkisel model kapsamında ise korelasyon ve regresyon yöntemlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between ruminative thinking style, meaning of life and social appearance anxiety of individuals who are members of fitness centers according to different variables. The population of the research consisted of adult individuals who are members of fitness centers in Mersin province and districts in 2021. The sample of the study consisted of a total of 612 participants, 260 women and 352 men, who went to some fitness centers in the districts of Mersin and selected by convenience sampling method. Followings are used as thedata collection tools;“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Ruminative Thought Style Scale”developed by Brinker and Dozois (2009) and adapted into Turkish by Karatepe (2010),“Social Appearance Anxiety Scale”developed by Hart et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2010), and the“Meaning of Life Scale”developed by StegerFrazier, Oishi and Kaler (2006) and adapted into Turkish by Demirdağ and Kalafat (2015).The reliability of the research scales was examined by calculating the Cronbach Alpha internal consistency coefficient. Descriptive statistics were used to determine the participants' Ruminative Thinking Style, Meaning of Life and Social Appearance Anxiety. Descriptive statistics were used to determine the participants' Ruminative Thinking Style, Meaning of Life and Social Appearance Anxiety. It was decided to apply parametric tests by looking at the skewness and kurtosis values. The homogeneity of the data was checked. One-Way Anova Analysis was used for multiple comparisons, Least Significant Difference (LSD) and Tukey tests were used to determine the source of the difference, and Independent-Samples T-Test was used for pairwise comparisons.