E-spor oyuncularının problem çözme becerileri, katılım motivasyonu ve yarışma kaygılarının incelenmesi
Investigation of problem solving skills, participation motivation and competition concerns of E-sports players
- Tez No: 715283
- Danışmanlar: DOÇ. SERDAR KOCAEKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, 18-55 yaş aralığındaki (n=300) e-spor ile ilgilenen yaşları = 23.2±4.41 olan katılımcıların katılım motivasyonlarının, yarışma kaygılarının ve problem çözme becerilerinin belirlenmesi; ek olarak problem çözme becerileri ile katılım motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca problem çözme becerisi ile yarışma kaygısı arasındaki ilişkiyi ve katılım motivasyonu ile yarışma kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları; Araştırmacılar tarafından oluşturulan demografik bilgi formu, E-spora Katılım Motivasyonu, Yarışma Durumluk Kaygı Envanteri-2 (CSAI-2) ve Problem Çözme Becerisi Envanteri (PÇE)'dir. Araştırmada veriler Google Form üzerinden toplanmış ve elde edilen veriler SPSS 20 programında düzenlendikten sonra Jamovi 1.6.23 programı aracılığıyla analizleri gerçekleştirilmiştir. E-spor oyuncularının demografik özelliklerini belirlemek için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. E-spor oyuncularının katılım motivasyonları, yarışma durumluk kaygı düzeyleri ve problem çözme becerilerinin aralarındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları göz önüne alındığında e-spor ile ilgilenen bireylerin katılım motivasyonları arttıkça yarışma durumluk kaygılarının da pozitif bir şekilde arttığı görülmektedir. Ek olarak katılım motivasyonu ile problem çözme becerisi ilişkisi anlamlı olmasa da aralarında negatif bir korelasyon olduğu yapılan istatistik sonuçları ile belirlenmiştir. Fakat yarışma kaygısı ile problem çözme becerisi arasında bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak e-spor oyuncularının katılım motivasyonları arttıkça yarışma kaygı puanları da artış göstermektedir. Ancak yapılan çalışmada katılım motivasyonu ile problem çözme becerisi arasında negatif bir ilişki bulunmuştur, anlamlı bir ilişki ise bulunmamaktadır. Yarışma kaygısı ile problem çözme becerisi arasında da bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the participation motivations, competition concerns and problem solving skills of the participants aged between 18-55 (n=300) who are interested in e-sports, whose age is = 23.2±4.41; In addition, to examine the relationship between problem solving skills and motivation to participate. In addition, it is to examine the relationship between problem solving skills and competition anxiety, and the relationship between participation motivation and competition anxiety levels. Data collection tools used in the study; The demographic information form created by the researchers is Motivation to Participate in E-sports, Competition State Anxiety Inventory-2 (CSAI-2) and Problem Solving Skills Inventory (PSI). In the research, the data were collected via Google Form and after the data were organized in the SPSS 20 program, the analyzes were carried out using the Jamovi 1.6.23 program. Descriptive statistics were used to determine the demographic characteristics of e-sports players. Correlation analysis was used to examine the relationship between e-sports players' motivation to participate, competition state anxiety levels and problem solving skills. Considering the findings of the research, it is seen that as the motivation of participation of individuals interested in e-sports increases, their competition state anxiety also increases positively. In addition, although the relationship between motivation to participate and problem solving skills is not significant, it has been determined by the statistical results that there is a negative correlation between them. However, no relationship was found between competition anxiety and problem solving skills. As a result, as e-sports players' motivation to participate increases, their competition anxiety scores also increase. However, in the study conducted, a negative relationship was found between participation motivation and problem solving skills, but there was no significant relationship. No relationship was found between competition anxiety and problem solving skills.