Bir yürüyüş araştırma uygulaması olarak c/a/r/tografi (c/a/r/tography)
C/a/r/tography as a walking research practice
  1. Tez No: 715284
  2. Yazar: ESRA TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda görsel sanatlar eğitiminde gerçekleştirilen çalışmalarda yaratıcı çıktıları sorgulayan birçok farklı sanat temelli araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemler sanat eğitiminde teori ve uygulama pratiklerini birbiri içerisine geçen aşamalarla gerçekleştirirken, geleneksel araştırma yöntemlerinden de farklı bir soruşturma yolu izlemektedir. Sanat temelli araştırma yöntemleri kullanılırken sanatçı, eğitimci ve araştırmacı kimlikleri gerçekleştirilen sanat pratiklerinde araştırma süreciyle bütünleşebilmektedir. Sanat temelli araştırma yöntemlerinden biri olan ve son yıllarda ortaya bir yürüyüş araştırma uygulaması olarak çıkan c/a/r/tografi yaklaşımı; araştırmacı, sanatçı ve eğitimciler için çeşitli bedensel ve mekânsal etkileşimlerle birlikte duyuları da işe koşarak sezgisel ve duyusal sanat pratikleri ile gerçekleşen soruşturmalar sunmaktadır. Farklı alanlardaki sanat pratiklerini sorgulayarak araştırmaya dahil eden bu yaklaşım, geleneksel araştırma yöntemlerinin sistematik ilerleyişinden farklı olarak esnek, keşfedici ve sanatla temellenen bir araştırma sürecini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen literatür incelemesinde ülkemizde bu konudaki çalışmaların yetersizliği çalışmanın problemi olarak görülmüştür. Bu kapsamda araştırmanın amacı genel tarama modeli çerçevesinde c/a/r/tografi yaklaşımının, sanat pratiği ve sanat eğitimi bağlamında alan-yazın taramasıyla ortaya çıkan sonuçların tartışılarak irdelenmesinin yanında bu yaklaşımın ülkemizde de tanınması, uygulanması ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktır. Bu araştırmanın sonucunda konu ile ilgili örnek çalışmalar incelendiğinde c/a/r/tografi yaklaşımının hem sanat pratiklerini hem de sanat kuramlarını bedensel ve mekânsal anlamda birbiriyle ilişkilendirerek düşünsel ve duyusal deneyimler yoluyla birbirinin içine geçirdiği görülmüştür. C/a/r/tografi yaklaşımı, sanatçı, araştırmacı ve eğitimcilerin duyusal ve bedensel olarak soruştururken farklı görebilme yollarını da keşfetmelerine olanak sağlayarak görsel sanatlar eğitiminde yeni ve yaratıcı yöntemleri kullanabilme olanakları da sunmaktadır. Bu bağlamda bir yürüyüş araştırma uygulaması olarak c/a/r/tografi yaklaşımın ülkemizde görsel sanatlar eğitimi alanında ve bu bağlamda gerçekleştirilecek lisansüstü araştırmalarda kullanılması ve uygulanmasının önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, a variety of art-based research methods that inquire creative outputs in studies upon visual arts have been in use. While these methods carry out theories and practices within integrated processes in art education, they follow an inquiry method that differs from traditional research methods. During the utilization of art-based research methods, artist, educator and researcher identities could become integrated with the research process within the art practices. The c/a/r/tography approach, one of the art-based research methods which has emerged as a walking research practice recently, offers inquiries carried out with intuitional and sensory art practices by employing miscellaneous corporal and spatial interactions for researchers, artists and educators. In addition, this approach- which involves art practices in different fields through inquiring them in research- offers a flexible, exploratory and art-based research process, which differs from the systematic progression of traditional research methods. In the literature review carried out as a part of this study, the insufficiency of studies upon this issue in our country has been noted as the problem of the study. In this regard, the purpose of the research is to contibute to the recognition, practice and dissemination of the c/a/r/tography approach across the country as well as analysis and discussion of the outputs acquired from the body of literature scanning through general survey model in terms of art practice and education. As as result of this research, when the relevant sample studies are reviewed, it has been revealed that the c/a/r/tography approach integrates art practices and art theories via intellectual and sensory experiences by associating them with each other in both corporal and spatial sense. The c/a/r/tography approach enables artists, researchers and educators to utilize novel and creative methods in visual arts education by facilitating them to discover analytical thinking ways while inquiring something in a corporal or sensory sense. Accordingly, the c/a/r/tography approach as a walking research practice is marked by its importance in visual arts education and relevant postgraduate researches across the country.