Ebeveyn ve öğretmenlerin internet kullanım biçimlerinin 60-72 aylık çocukların iletişim becerilerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of internet usage by parents and teachers on the communication skills of children aged 60-72 months
- Tez No: 715288
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇELEBİ ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, öğretmen ve ebeveynlerin internet kullanım biçimlerinin 60-72 aylık çocukların iletişim becerileri üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bulunan devlete bağlı anasınıflarında okul öncesi eğitim veren öğretmenler ve bu okullarda eğitim alan 60-72 aylık 357 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlere, ebeveynlere ve çocuklara ilişkin bilgileri öğrenmek amacıyla“Öğretmen Bilgi Formu”ve“Ebeveyn Bilgi Formu”, anne-baba ve öğretmenlerin internet kullanım biçimlerinin belirlenmesi amacıyla“İnternet Kullanım Biçimleri Anketi”ve çocukların iletişim becerilerinin belirlenmesi amacıyla“5-6 Yaş Çocukları İçin İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak betimsel istatistikler hesaplanmış, normal dağılım gösteren verilerin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu t-testi ve tek yönlü Anova analizi ile test edilmiştir. Anne-Baba ve Öğretmenlerin internet kullanım biçimleri ile çocukların iletişim becerisi arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile bakılmıştır. Anne-Baba ve Öğretmenlerin internet kullanım biçimlerinin çocukların iletişim becerileri üzerindeki etkisi Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Parents'and Teachers' Internet Usage Styles on Communication Skills of 60-72 Month-Old Children In this study, it was aimed to reveal the effects of teachers'and parents' internet usage styles on the communication skills of 60-72 month-old children. The sample of the study consists of teachers who provide pre-school education in state-owned kindergartens in Bahçelievler district of Istanbul province and parents of 357 children of 60-72 months of age who receive education in these schools. The convenience sampling method was used in the study. In the study,“Teacher Information Form”and“Parent Information Form”in order to learn information about teachers, parents and children,“Internet Usage Styles Questionnaire”in order to determine the internet usage patterns of parents and teachers and,“Communication Skills Scale for 5-6 Years Old Children”to determine the communication skills of children was used. SPSS program was used to analyze the data obtained from the research. In the study, descriptive statistics were calculated first, and the differentiation status of normally distributed data according to demographic variables was tested with t-test and one-way Anova analysis. The relationship between parents 'and teachers' internet usage patterns and children's communication skills was analyzed with Pearson Correlation analysis. The effect of parents'and teachers' internet usage patterns on children's communication skills was tested with Simple Linear Regression Analysis.