Ebeveyn olan öğretmenlerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ile dijital bağımlılıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of digital parenting awarenes and digital addictions of teachers who are parents in terms of varios variables
- Tez No: 872958
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada ebeveyn olan öğretmenlerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ile dijital bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amacın yanında öğretmenlerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ile dijital bağımlılıkları çeşitli değişkenler açıcısından incelendiği için araştırma, genel tarama modellerinden betimsel ve ilişkisel tarama modelleri ile desenlenmiştir. Çalışmanın evreni TÜİK verilerine göre internetin en çok kullanıldığı Ankara ve İstanbul illerinde çalışan ve 3-12 yaş arası çocuğu olan öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu kapsamda basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile 462 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Dijital Bağımlılık Ölçeği”,“Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin çözümlenmesinde IBM SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Ebeveynlerin dijital bağımlılık düzeyleri ile dijital ebeveynlik farkındalık düzeylerinin bağımsız değişkenlerle analizinde t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tek Yönlü Çok Değişkenli Varyans analizi (MANOVA) ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin dijital bağımlılık düzeylerinde medeni durum, mezuniyet düzeyi, çalışılan okul kademesi, ikinci ebeveynin (eşin) mesleği değişkenleri farklılaşma gözlenmemişken; cinsiyet, yaş, hizmet süresi, günlük dijital kullanım süresi ve amacı, en sık kullanılan sosyal medya uygulaması, dijital bağımlılık konusunda eğitim alma durumu, çocuk yaşı, çocuğun devam ettiği eğitim kademesi, çocuğun günlük dijital cihaz kullanma süresi ve amacı değişkenlerinde farklılaşma gözlemlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin dijital ebeveynlik farkındalık düzeylerinde cinsiyet, ikinci ebeveynin (eşin) mesleği, günlük dijital cihaz kullanım süresi ve amacı, en sık kullanılan sosyal medya, dijital ebeveynlik konusunda eğitim alam durumu, çocuk yaşı, çocuğun devam ettiği eğitim kademesi, çocuğun dijital cihaz sahibi oluşu, çocuğun günlük dijital cihaz kullanım süresi ve amacı değişkenlerine göre farklılaşma gözlemlenmiş; medeni durum, yaş, mezuniyet düzeyi, çocuk sayısı ve cinsiyeti değişkenlerine göre farklılaşma gözlemlenmemiştir. Araştırmada ebeveynlerin dijital bağımlılıkları ile dijital ebeveynlik farkındalıkları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between digital parenting awareness and digital addictions of teachers who are parents. In addition to this purpose, since teachers' digital parenting awareness and digital addictions were examined in terms of various variables, the research was designed with descriptive and relational scanning models, which are among the general scanning models. The population of the study consists of teachers who work in Ankara and Istanbul, where the internet is used most, according to TÜİK data, and who have children between the ages of 3-12. In this context, data was collected from 462 teachers using simple random sampling method.“Digital Addiction Scale”,“Digital Parenting Awareness Scale”and“Personal Information Form”were used to collect data in the study. IBM SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained within the scope of the study. In the analysis of parents' digital addiction levels and digital parenting awareness levels with independent variables, t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), One-Way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Pearson Correlation analysis were used to determine the relationship between dependent variables. In the study, while no difference was observed in teachers' digital addiction levels in terms of marital status, graduation level, school level, and second parent's (spouse) profession; Differences were observed in the variables of gender, age, length of service, duration and purpose of daily digital use, the most frequently used social media application, education on digital addiction, child age, the level of education the child continues, the duration and purpose of the child's daily use of digital devices. In the research, teachers' digital parenting awareness levels were determined by gender, the profession of the second parent (spouse), the duration and purpose of daily digital device use, the most frequently used social media, the level of education on digital parenting, the child's age, the level of education the child continues, the child's ownership of a digital device. , differentiation was observed according to the variables of the child's daily digital device use time and purpose; No differentiation was observed according to marital status, age, graduation level, number of children and gender variables. In the study, a significant relationship was found between parents' digital addictions and their digital parenting awareness.