Adaptive fuzzy controller of a thermal system and an induction motor using fcxisting PLCs.
Sıcaklık sistemi ve asenkron motorun mevcut programlanabilir lojik denetleyicilerin kullanımıyla uyarlanır bulanık denetimi
- Tez No: 90621
- Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
SICAKLIK SİSTEMİ VE ASENKRON MOTORUN MEVCUT PROGRAMLANABİLİR LOJİK DENETLEYİCİLERİN KULLANIMIYLA UYARLANIR BULANIK DENETİMİ ÖZET Bu çalışmada uyarlanır bulanık denetleyicilerin gerekli olduğu durumlar ve bu tip denetleyiciler anlatılmıştır. Tezde bir uyarlanır bulanık denetleyicinin tasannu, benzetim ve deneysel uygulama aşamalarının sonuçlan verilmiştir. Uyarlanır bulanık denetleyici iki ayn fiziksel sistemde denenmiştir. Bunlar sıcaklık denetimi ve asenkron motor hız denetim sistemleridir. Her iki sistemin de başanyla denetlenebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ADAPTIVE FUZZY CONTROL OF A THERMAL SYSTEM AND AN INDUCTION MOTOR USING EXISTING PLCs ABSTRACT This thesis describes adaptive fuzzy controllers, and gives the reasons for the need of adaptive fuzzy controllers. The thesis presents the design, simulation and application results of an adaptive fuzzy controller as applied to two different physical systems. These two processes are a heat control system and an induction motor. The temperature of the heat system and the speed of the induction motor are demonstrated to be succesfully controlled with an adaptive fuzzy controller.