The Neuropsychological and emotional sequelae of stroke: Right hemisphere vs. left hemisphere
İnmenin nöropsikolojik ve duygusal sonuçları: Sağ hemisfer-sol hemisfer
  1. Tez No: 71529
  2. Yazar: ULYA HABİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BRENDA D. TOWNES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yirmi üç ve altmış beş yaşları arası 20 sağ hemisfer ve 19 sol hemisfer inme (stroke) hastasında inmenin nöropsikolojik ve duygusal etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın amaçlan şunlardır: 1) Türk hastalardan oluşan bir örneklemde sağ hemisfer ile sol hemisfer hastalarını birbirinden ayırd edecek bir nöropsikolojik test bataryası geliştirmek, 2) lezyonun beynin hangi tarafında olduğuna bağlı olarak ortaya çıkan değişik duygusal tepkileri belirlemek için ortaya çıkan farklı duygusal durumları incelemek, 3) inme hastalanırın tedavileri ve rahbilitasyonları için inmenin sonuçlarıyla ilgili bilgi sağlamak. İncelenen nörokognitif alanlar şunlardır: dikkat, dil, hafıza, görsel-mekansal beceriler ve karmaşık problem çözme becerileri. İncelenen duygusal alanlar şunlardır: depresyon ve anksiyete. Bulgular lezyonun beynin bir tarafında olmasıyla nöropsikolojik ya da duygusal tepkiler arasında hiçbir ilişki olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, ayrıca, gruplar beyindeki lezyon yerine bağlı olarak ayrıldığında: kortikal ya da subkouikal, anterior, posterior ya da anteriör/posteriör, gruplar arası anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bu sonuçlar kullanılmış olan test bataryasının Türk hastalardan oluşan bu örneklemde beyin-davranış ilişkilerini ayırd etmekte uygun olmayabileceğini ve sosyo-ekonomik düzeyin performans üzerindeki etkisinin araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The neuropsychological and emotional sequelae of stroke were investigated in a sample of 20 right hemisphere and 19 left hemisphere stroke patients within the age range of 23 and 65. The purpose of this study was to: 1) develop a battery of neuropsychological tests that discriminate among Turkish subjects between patients with right hemisphere and left hemisphere stroke, 2) assess differences in emotional functioning to determine differential emotional response according to the side of the lesion, 3) provide understanding of the consequences of stroke that can serve as a guideline in the recovery and rehabilitation of stroke patients. The neurocognitive domains investigated were: attention, language, memory, visual-spatial ability and executive ability. The emotional domains investigated were: depression and anxiety. Findings revealed no association between side of lesion and neuropsychological or emotional functioning. Results also indicated that there were no significant differences between groups, when groups were further divided according to lesions location: cortical or subcortical, nor in anterior, posterior, and anterior/posterior regions of the brain. Results suggested that the present battery of tests may not be appropriate in discriminating brain-behavior relationships for the sample of Turkish patients, and that the effect of SES on performance needs to be investigated.