Service quality dimensions of a resort among Turkish customers
Türk müşteriler açısından tatil köylerinde servis kalitesinin unsurları
- Tez No: 71531
- Danışmanlar: PROF. MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Türk Tatil Köyü Müşterileri Âçısıdan Servis Kalitesinin Unsurları Özgür Çağan Şimşek Türk turizm sektörü, özellikle son on yılda, yapılan yatırımlar, kanuni düzenlemeler ve teşviklerin de desteğiyle büyük gelişme göstermiş ve ekonomi içerisinde önemli bir paya sahip olmuştur. Tatil köyleri sektörü de, Türk turizmi içerisinde en önemli dallardan biridir. Tatil köylerinin Türk müşterileri, Türkiye'deki sosyoekonomik seviyenin yükselmesi sayesinde her yıl büyüyen bir müşteri potansiyelini oluşturmaktadır. Ayrıca Türk müşteriler her birkaç yılda bir Türk turizmini olumsuz yönde etkileyen politik ve sosyal krizlerden de etkilenmemektedir. Tüm bu boyutlara, tatil tecrübelerinin müşteriler tarafından tatil sonrasında Batılı toplumlarla karşılaştırıldığında çok daha fazla kişiye ulaştırılması da eklendiğinde Türk müşterilerin memnuniyetinin sağlanması tatil köyleri yönetimlerince üzerine özellikle eğilinmesi gereken bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı Türk tatil köyü müşterileri açısından servis kalitesinin unsurlarının belirlenmesi ve kaliteli sayılabilecek bir tatil tecrübesi yaşamaları için gereken fiziksel ve servise yönelik unsurların ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla, servis kalitesi ve konaklama sektöründeki benzer araştırmalar konusundaki yazın incelenmiş ve Haziran-Ekim 1997 tarihleri arasında 167 Türk tatil köyü müşterisince doldurulan bir anket çalışması yapılmıştır. vıToplanan verilerin analizi sonucunda çeşitli sonuçlar elde edilmiştir: Türk tatil köyü müşterilerinin seçim kriterlerinin başında tatil köyünün doğal güzelliği gelmektedir. Personele ilişkin boyutlarda personelin güleryüzlülüğü ve birebir ilişkilerde müşterilere karşı tavrı Türk misafirlerce işine yönelik yetkinliğinden daha önemli bulunmuştur. Ayrıca, tatil köylerinden arkadaş tavsiyesi yoluyla haberdar olmanın Türk müşteriler açısından en önemli bilgi kaynağı olduğu sonucu elde edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Service Quality Dimensions of a Resort among Turkish Customers by Özgür Çağan Şimşek Turkish tourism sector, with the help of high investments, government regulations and generous incentives given to investors developed rapidly especially in the last decade to constitute an important share in Turkish economy. Resort sector is one of the most important branchs of the Turkish tourism sector. With the increasing socioeconomic level of the Turkish society, Turkish customers of the resorts are constituting a customer group of high potential. In addition, Turkish customers are not affected by the crises Turkish tourism is facing with in every few years due to social and political issues. As another point, high amount of information sharing among Turkish customers about the holiday experiences, makes the satisfaction of Turkish customer an important issue that the managements of resorts should concentrate on. Main purpose of this study is to determine the service quality dimensions of a resort among Turkish customers and their physical and service-related expectations for achieving quality in their holiday. For the study, literature on the subject of service quality and research on the subject for the hospitality sector is investigated and a questionnaire was applied to 167 Turkish resort customers during June-October 1997 time period. ivAnalyzing the data from the questionnaire various results are obtained: The beauty of the environment of a resort is found to be most important among the choice criteria for a resort. In the personnel-related context, friendliness and attitude of personnel is found to be perceived more important than his/her competency. Finally, usage of word-of-mouth is found to be the most important information source for the Turkish guests.