Turistlerin İstanbul Büyükada Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırına verdikleri değer ve ziyaretleri sırasında karşılaştıkları sorunlar
The value and problems encountered during the visit to Agios Georgios Greek Orthodox Monastery in Istanbul Bigisland
  1. Tez No: 715305
  2. Yazar: TUĞBA GÖCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERBAY ASLITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanoğlunun var olmasından beri, insanlar kendilerinin bir Tanrı veya yaratıcı tarafından yaratıldığını düşünmektedirler. İnsanlar eskilerden beri bir kişiye, bir nesneye, bir yapıya inanç bağlamış, ona tapınmış ve çeşitli hediyelerde bulunarak şükranlarını belirtmiştir. İnsan ırkı çoğaldıkça inanılan şeylerde çoğalmaya başlamıştır. Bu sayede çeşitli dinler ortaya çıkmıştır. Her dinin öğretisi farklı, kendine özgü olup; dini vecibeleri ve ibadetleri farklı şekillerde yerine getirilmektedir. İnsanlar inandıkları uğruna kutsal tapınaklar, binalar ve çeşitli yapılar inşa etmişlerdir. Turizm endüstrisinin temelinde merak duygusu yatmaktadır. İnsanlar merak ettiklerini, deneyimlemek ve tecrübe etmek için merak edilene doğru seyahatlerde bulunmuşlardır. Yapılan seyahatler neticesinde turizm kendi içinde çeşitlenmeye başlamıştır. Bunların içinde eğlenmek, dinlenmek, spor, gezi ve tabiî ki inanç yer almaktadır. Bununla birlikte insanlar inançları için çok eski zamanlardan itibaren seyahatlerde bulunmuşlar ve böylece inanç turizminin temellerini atmış bulunmaktadırlar. Bu çalışmada inanç turizminde Hristiyanlar için önemli bir yere sahip olan Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı ele alınmıştır. İlgili manastıra sadece Hristiyan halkı değil farklı dinlerden de gelenler bulunmaktadır. Gelen ziyaretçilerin hepsi inanç için gelmemektedirler. Manastır ziyaretçilerine anket formu yoluyla çeşitli sorular sorulmuştur. Elde edilen bilgiler doğrultusunda ziyaretçilere çeşitli önerilerde bulunulmuş ve sorunlara çözüm yolu aranmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde İstanbul'da bulunan Rum Ortodoks Kiliselerine ve Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı'na, ikinci bölümde ise inanç turizmi ile ilgili kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Son bölümde ise yapılan anket çalışması neticesinde Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırına verilen değer, yaşanılan sorunlar, verilen değer ve yaşanılan sorunlar arasındaki ilişki aynı zamanda bu iki değişkenin birbiri üzerine etkisini ayrıca demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, ziyaretçilerin Manastıra verdikleri değer ile yaşadıkları sorunlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve ziyaretçilerin ziyaret esnasında yaşadıkları sorunların Manastıra verdikleri değer üzerine doğrusal bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Agios Georgios Rum Ortodoks Manastırı, İnanç Turizmi, Kilise.
Özet (Çeviri)
Since the existence of human beings, people have thought that they were created by a God or a creator. Since ancient times, human beings have begun to believe in a person, an object, a structure, worshiped it and expressed their gratitude by making various gifts. As the human race increased, it started to increase in the things believed. In this way, various religions have emerged. The teachings of each religion are different and unique, and their religious obligations and worship are performed in different ways. People have built sacred temples, buildings and various structures for the sake of their beliefs. Curiosity lies at the heart of the tourism industry. People have traveled towards the curious in order to knowledge and experience what they are curious about. As a result of the travels made, tourism started to diversify in itself. These include having fun, resting, sports, travel and of course belief. People have traveled for their beliefs from ancient times and thus laid the foundations of faith tourism. In this study, Agios Georgios Greek Orthodox Monastery, which has an important place for Christians in religious tourism, is discussed. There are not only Christians but also people from different religions to the relevant monastery. Not all visitors come for belief. Various questions were asked to the visitors to the monastery through the questionnaire form. In line with the information obtained, various suggestions were made to the visitors and a solution to the problems was sought. The study consists of three main parts. In the first part, the Greek Orthodox Churches and Agios Georgios Greek Orthodox Monastery in Istanbul, and in the second part the conceptual framework of faith tourism is given. In the last part, as a result of the survey study, the value given to the Agios Georgios Greek Orthodox Monastery, the problems experienced, the relationship between the value given and the problems experienced, as well as the effect of these two variables on each other and whether they differ according to demographic characteristics were tried to be revealed. As a result of the research, it has been determined that there is a significant relationship between the value that the visitors give to the Monastery and the problems they experience, and that the problems that the visitors experience during their visit have a linear effect on the value they give to the Monastery. KEYWORDS: Agios Georgios Greek Orthodox Monastery, Faith Tourism, Church.