Challenging negative cognitions with a cognitive behavioral oriented activity book: A randomized controlled pilot study with mother-child interaction
Bilişsel davranışçı yönelimli bir etkinlik kitabı aracılığıyla olumsuz bilişlerle çalışmak: Anne-çocuk etkileşimli bir pilot çalışma
- Tez No: 715306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORTAN SEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
2019 Mart ayı itibari ile ülkemizde pandemi nedeniyle okullardaki yüz yüze eğitim-öğretim sonlandırılmış ve online eğitime geçilmiştir. Bu sebeple çocukların evde ebeveynleriyle geçirdikleri vakit ve etkileşimleri mecburi olarak artmıştır. Diğer yandan son yıllarda yapılan araştırmalar çocuk odaklı bilişsel davranışçı terapilere ebeveynin aktif katılımının tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkilediği üzerinde durulmaya başlanmıştır. Ebeveynin tedaviye dahil edilmesinin nedenleri arasında ebeveyn ve çocuğun düşünce yapıları arasındaki ilişkiyi ve ebeveynin çocuğun düşünce yapısı üzerindeki etkisini gözlemleyebilmek gösterilmiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bu çalışma öncelikli olarak, Türk örnekleminde annelerin bilişsel hataları ve depresyon bulguları ile çocukların olumsuz bilişleri ve depresyon bulguları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bununla beraber araştırmanın ikinci aşamasında annelerin ev ortamında çocuklarıyla birlikte uygulayabileceği bilişsel davranışçı bir etkinlik kitabının hazırlanması ve etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında özel olarak hazırlanan etkinlik kitabıyla çocuklarda görülen olumsuz bilişleri ve depresif bulguları azaltmak, annelerin bilişsel hatalarını ve depresif bulgularını azaltmak, anne-çocuk etkileşimini olumlu yönde desteklemek ve bir açıdan annelerin sürece 'yardımcı klinisyenler' olarak katılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla örneklem, 9-12 yaş (5. ve 6. sınıf) ve onların anneleri olmak üzere 52 anne-çocuk çiftinden oluşmuştur. Ölçüm araçları olarak Çocuklar için Otomatik Düşünceler Ölçeği (Ergin & Kapçı, 2013), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (Öy, 1991), Depresyon/Anksiyete Semptom Ölçeği- Genel Depresyon alt ölçeği (Irak & Albayrak, 2020) ve Yetişkinler için Bilişsel Çarpıtmalar (Düşünce Türleri) Ölçeği (Ardanıç, 2017) kullanılmıştır. Ölçümler ve dışlama kriterleri göz önüne alınarak 44 anne-çocuk seçkisiz atama yöntemi ile etkinlik kitabı uygulama (n=22) ve bekleme listesi-kontrol grubuna (n=22) atanmıştır. Üç haftalık etkinlik kitabı uygulama çalışması sonunda, deney grubundaki anneler ve çocuklarla, bekleme listesi-kontrol grubundaki anneler ve çocuklar karşılaştırıldığında, etkinlik kitabını uygulayan gruptaki annelerin bilişsel çarpıtmaları ile depresyon bulguları ve çocuklarının olumsuz bilişleri ile depresyon bulguları anlamlı şekilde azalma olacağı varsayılmıştır. Bu bilgiler ışığında bu çalışmanın temel amaçları; (1) annelerin bilişsel çarpıtmaları ile çocuklardaki olumsuz bilişler arasındaki ilişkiyi incelemek. (2) çocuklara yönelik hazırlanan etkinlik kitabının çocukların olumsuz bilişleri ve depresif bulguları üzerindeki etkisinin incelemek. (3) çocuklara yönelik hazırlanan etkinlik kitabının annelerin bilişsel çarpıtmaları (düşünce hataları) ve depresif bulguları üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Because of the pandemic, face-to-face education was terminated in Turkey, and online education has been adopted since March 2019. Because of that reason, children indispensably spend more time at home with their parents and interact with them more than before. On the other hand, there is a developing focus of the recent studies on the active involvement of the parent in child-focused cognitive behavioral therapy, affecting the treatment results in a positive direction. Among the reasons for parental involvement in the treatment, being able to observe the relationship between the parent and child's thinking styles and the effect of the parent on the child's mentality have been shown. Considering all of these, this study primarily aimed to examine the relationship between mother's cognitive distortions and depression scores, and child's negative cognitions and depression scores in the Turkish population. In addition to this, in the second stage of the study, it was aimed to prepare a cognitive-behavioral oriented activity book that mothers and children can apply together in the home environment and to examine its effectiveness. With the activity book which was specially prepared within the scope of the study, it was aimed to reduce the negative cognitions and depressive symptoms seen in children, to reduce the mother's cognitive distortions and depressive symptoms, to support the mother-child interaction positively, and to enable mothers to participate in the process as 'assistant clinicians'. For this purpose, the sample consisted of children within an age range of 9-12 years (5th or 6th graders) and their mothers, in a total of 52 mother-child dyads. For the children, Turkish standardized versions of Children Automatic Thoughts Scale (Ergin & Kapçı, 2013) and Child Depression Inventory (Öy, 1991) were used as measurement tools; whereas for the mothers, The Expanded Form of Inventory of Depression and Anxiety Symptoms (IDAS-II)- General Depression subscale (Irak & Albayrak, 2020), and Cognitive Distortions Scale (Ardanıç, 2017) were used as measurement tools. Considering the measurements and exclusion criteria, 44 mother-child dyads were randomly assigned whether the application of the activity book group (n=22) or waiting-list control group (n=22). After three weeks of applying the activity book study, it was assumed that there will be a significant reduction in the experimental group in terms of cognitive distortions and depression scores of the mothers and the negative cognition and depression scores of their children, compared to the waiting-list control group. In the light of these findings, the purposes of this study are: (1) to examine the relationship between mother's cognitive distortions and children's negative cognitions. (2) to examine the effectiveness of the activity book, which was prepared for children, on children's negative cognitions and depressive symptoms. (3) to examine the effectiveness of the activity book, which was prepared for children, on their mothers' cognitive distortions (thought errors) and depressive symptoms. The first findings showed that mother's cognitive distortions have a significant positive relationship with children's negative cognitions (p < .01). Also, a significant positive correlation was observed between the mothers' cognitive distortions and depression scores (p < .01). This randomized controlled pilot study demonstrates the following; after the application of cognitive-behavioral oriented online book cognitive distortions and depression symptoms of the mothers in the experimental group decreased when compared to the control group (p < .001). In addition, a significant decrease was observed in the negative cognitions of the children in the experimental group when compared to the control group, which is the main aim of the current study (p < .001).