Milli Mücadele yıllarında işgallere tepki olarak Konya'dan çekilen protesto telgrafları ve düzenlenen mitingler(1919-1920)
Protest telegrams from Konya and meetigs held i̇n reaction to the occupations during the National Struggle(1919-1920)
- Tez No: 715324
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Anadolu'da işgallere karşı Milli mücadele hareketi başlamıştır. Bu dönem de Konya'da Vali olan Cemal Bey nedeniyle Konya Milli Mücadele hareketine geç katılmıştır. Bu Milli Mücadele de silahla mücadelenin yanında protesto telgrafları ve mitinglerle de karşı çıkılmaya çalışılmıştır. Anadolu'da büyük tepkiye neden olan İzmir'in İşgali sonrasında Konya'da bu konu da gereken protesto telgraflarını çekerek ve mitingler düzenleyerek tepkisini dile getirmiştir. Anadolu'da büyük tepkiye neden olan İzmir'in İşgali ve sonrasında meydana gelen Ali Rıza Paşa'nın istifası ve İstanbul'un İşgali meydana gelmiştir. Meydana gelen bu olaylar üzerine Konya ve ilçelerinden tepki olarak protesto telgrafları çekilerek mitingler düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the First World War, the National Struggle movement started in Anatolia against the occupations. In this period, due to Cemal Bey, who was the Governor in Konya, he joined the Konya National Struggle movement late. In this National Struggle, in addition to the struggle with weapons, it was tried to be opposed with protest telegrams and rallies. After the occupation of İzmir, which caused a great reaction in Anatolia, Konya expressed its reaction by sending the necessary protest telegrams and organizing rallies. The Occupation of Izmir, which caused a great reaction in Anatolia, and the resignation of Ali Rıza Pasha and the Occupation of Istanbul occurred afterwards. In response to these events, protest telegrams were sent from Konya and its districts and rallies were held.