Öğretmen adaylarının teknostres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of teacher candidates' technostress levels
- Tez No: 715328
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sürekli deaktadır. Teknostres, teknolojilerdeki dönüşüm sonucunda ortaya çıktığı için bu isimle ifade edilmektedir. ğişim ve gelişim içerisinde olan günümüz dünyası örgütleri ve kuruluşları pazar şartlarını, ürün ve hizmetlerin kalitesini ve buna ilişkin verimliliğini çoğaltmak ve maliyetleri aza indirgemek için teşviğini son teknoloji bilgi sistemlerini sağlamaya yönelik kullanmaktadır. Bu teşviğin yararını özellikle son dönemde örgütler ve çalışma teknikleri kapsamında ele alırsak teknoloji ağırlıklı bir seviyeye yükseltildiği gerçeğini görmüş oluruz. Yoğun bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanan iş görenler bu teknolojilerin devamlı yenilenmesi sebebiyle ara sıra zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Yeni bilişim teknolojilerinin meydana getirdiği değişime ilişkin örgüt tarafınca birtakım önlemler alınmış fakat iş görenler bireysel olarak bu önlemlerin yanı sıra değişimlerden farklı düzeylerde etkilenmektedirler. Buna ek olarak ortaya çıkan kargaşalık, abartı bir bilgi yüklenmesi ve belirsizlikten kaynaklı şahıs üstünde stres ve endişe türü olumsuz etkilere neden olm İş hayatında teknostres birtakım değişkeni pozitif ve negatif etkilemekle beraber bu çalışmada, kişinin çalıştığı örgüte dair negatif tutumlarının ortaya çıkması ve bu tutumların örgüte ilişkin olumsuz duyguları ve eleştirel davranışları kendisinde barındırması olarak ifade edilen örgütsel sinizm üstündeki tesiri araştırılmıştır. Gündemde yeni yerini alan ve stres kaynakları olarak belirtilen teknostresin iş görenlerin sinik davranışları üstüne tesirleri konusunda ilk çalışma olması sebebiyle inceleme bulgularının önemli olduğuna inanılmaktadır. Çağımızda teknolojinin hızla gelişimi eğitim sektörünü de değişikliğe uğratmıştır. Öğretmenler öğrencilere dersi aktarırken teknolojiden faydalanarak farklı strateji, yöntem ve teknikleri harmanlamaya başlamış ve öğrenme ortamlarında bu yönde yenilikler ortaya çıkmıştır. Belirlenen bir hedefe ulaşmanın yolu o hedef ile ilgili unsurların niteliğine ve bu unsurlar arasındaki ilişkiye bağlıdır. Eğitimde hedeflere ulaşabilmenin yolu eğitimin kalitesini belirleyen bütün unsurların niteliğini arttırmak ve aralarında olumlu ilişkiler kurabilmekten geçer. Bu unsurlardan en aktif unsur öğretmen unsurudur. Öğretmenin mesleğine ilişkin tutumları eğitimin hedeflerine ulaşılabilme durumunda önemli bir unsurdur. Öğretmenin mesleki tutum ve becerilerini geliştirme ve iyileştirme çabalarında teknoloji tutumları da büyük önem arz etmektedir. Bu araştırmada öğretmen adaylarının teknostres düzeylerini belirlemek amacıyla öğrenme-öğretme süreci odaklı, mesleğe yönelik, teknik konu odaklı, kişisel kaynaklı ve sosyal odaklı alt boyut teknostres düzeyleri incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda öğretmen adayların teknostres düzeyleri, cinsiyetlerine göre, öğrenim görülen bilim dalına göre, mezun oldukları lise türüne göre, aile ortalama aylık gelir düzeyine göre, not ortalaması, günlük internet kullanım sürelerine göre farklılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The market conditions of the new world encourage organizations to provide state-of-the-art information systems in order to increase the quality of products and services, increase efficiency and reduce costs. This incentive, especially in the last period, has raised organizations and working techniques to a highly technology-intensive level. Employees who use intensive information and information technologies experience difficulties from time to time due to the continuous renewal of these technologies. Although some measures are taken by the organization for the change created by new information technologies, employees are individually affected by this transformation at different levels. In addition, this confusion causes negative effects such as stress and anxiety on the person due to an exaggerated information overload and uncertainty. Techno-stress is called by this name because it arises from the transformation in technologies. Although techno-stress affects many variables positively and negatively in business life, in this study, the effect of negative attitudes towards the organization and the negative feelings and critical behaviors towards the organization, known as organizational cynicism, were investigated in this study. It is believed that the research findings are important because it is the first study on the effects of techno-stress, which is one of the sources of stress, on the cynical behavior of employees. The rapid development of technology in our age has also changed the education sector. Teachers started to blend different strategies, methods and techniques by making use of technology while teaching students the lesson and innovations in this direction emerged in learning environments. The way to reach a determined goal depends on the quality of the elements related to that goal and the relationship between these elements. The way to reach the goals in education is to increase the quality of all the elements that determine the quality of education and to establish positive relations between them. The most active element among these elements is the teacher element. The attitude of the teacher towards his profession is an important element in achieving the educational goals. Technology attitudes are also of great importance in the efforts to develop and improve the professional attitudes and skills of the teacher. Thanks to this research, we aimed to determine the technostress levels of pre-service teachers during their technology attitudes, to address the technostress-related problems of teachers and pre-service teachers, and to facilitate the solution of technostress-related problems.