A Study on brand image and its underlying components: With an application in the automobile sector
Marka imajı ve bileşenleri üzerine bir çalışma: Otomobil sektöründe bir uygulama ile
- Tez No: 71536
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER BORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
KISA ÖZET MARKA İMAJI VE BİLEŞENLERİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA: OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA İLE A. Ebru AKKAYA Bu tezde marka imajı ve bileşenleri hakkındaki araştırma çalışmaları incelenerek, litaratür taraması yapılmış ve otomobil sektöründe marka imajı üzerine ampirik bir çalışma sunulmuştur. Ampirik çalışma için araştırma metodu kullanılmıştır. İki yüz elli kişi çalışmanın örnek kütlesi olarak seçilmiştir. Araştırma için gerekli bilgiler, çalışmanın yapılış amacını açıklayan ve herkese aynı sorulan yönelten anketler yoluyla derlenmiş ve SPSS Windows 6. Versiyonu yardımıyla analiz edilmiştir. Analiz metodları olarak, frekans ve faktör analizleri, crosstab ve Pearson korelasyonu, z-test, T-test ve ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır. Analizlerin önemli bulguları, marka imajının bileşenlerinin marka ismi, firma ismi, markanın ait olduğu ülke, ürün özellikleri, marka kişiliği, kullanıcı ve kullanım durumuna ait özellikler olduğunu göstermiştir. Marka imajı değerlendirmeleri, tüketicinin araba markalarım satın alma isteğini, satın alman markadan duyulan memnuniyeti ve satın alma kararına duyulan güveni etkilemektedir. Üstelik, marka imajı ve kişinin kendi imajı arasındaki uyum da satin alma kararma etkimektedir. VIDiğer bazı bulgular şöyle gösterilebilir: Tüketicinin demografik özellikleri, arabaların marka imajlarına dair olan yorumlamalarını etkilemektedir. Bu demografik özellikler arasında, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek ve gelir düzeyi marka imajı yorumlarıyla bağlantılıdır. Araba markalan arasında tüketicinin satın alma isteği, memnuniyet derecesi, emin olma derecesi, marka imajı, ürün özellikleri, marka kişiliği, kullanıcı ve kullanma durumuna ait özelliklerin yorumlanması açısından farklılıklar vardır. Genel olarak bakıldığında, en pozitif marka imajı, özellik değerlendirmeleri ve en kuvvetli satın alma isteği, memnuniyet ve eminlik derecesi BMW 5.20 markasına aittir. Bu markayı, pek çok özellikte kendisine yakın konumlandırılan Opel Vectra izlemektedir. En az satın alma isteği, memnuniyet ve eminlik derecesi Tofaş Şahin'e aittir. Bu marka için, servis ve yedek parça yaygınlığı, arabanın ikinci el değeri üstün ürün özellikleri olarak kendim göstermiştir. Çalışmanın son bölümünde, bulgular; üreticiler, pazarlamacılar ve reklamcılar, ve pazarlama, reklam, psikoloji gibi değişik alanlardaki gelecek araştırmalar için çeşitli belirlemeler sunulmaktadır. Zengin litaratür taraması ile bu çalışmanın, çok disiplinli araştırma çalışmalarına yol açabileceği umulmaktadır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON BRAND IMAGE AND ITS UNDERLYING COMPONENTS WITH AN APPLICATION IN THE AUTOMOBILE SECTOR by A. Ebru AKKAYA In this thesis, literature review on research studies related to brand image and its underlying components are investigated and an empirical study of brand image in the automobile sector is presented. For the empirical study survey method is used. Two hundred fifty respondents are chosen as the sample of the study. Data was collected through structured and undisguised questionnaires and analyzed by SPSS for Windows Release 6.0. Frequency and factor analyses, cross-tabulation and Pearson correlation, z-tests, paired-T tests and one-way ANOVA tests are utilized as the methods of analyses. Major findings of the study indicate that brand image concept consists of the underlying components of brand name, company name, country-of-origin, product attributes, brand personality attributes, user and usage imagery related attributes. Evaluations of the brand image affect consumers' intention to buy the specified car brands, satisfaction with their purchases and confidence in the purchase decisions. Moreover, the congruence between the image of the car brands and the self-images of the consumers affect their purchase decisions. IVOther findings of the study can be reported as follows: Demographic characteristics of the consumers play a role in their evaluations of the brand images of the cars. Among these demographic characteristics, age, marital status, education, occupation and income have relations with the brand image evaluations. There are differences among the car brands in terms of consumers' intention to buy, satisfaction, confidence, evaluations of the brand images, product attributes, brand personalities, and user and usage imagery attributes. Overall, BMW 5.20 appears to be the car brand that has the most positive brand image, attribute evaluations and for which consumer has the highest degree of purchase intention, satisfaction and confidence. It is followed by Opel Vectra which is positioned very close to BMW 5.20 in many of its attributes. For Tofaş Şahin, respondents have the lowest degree of purchase intention, satisfaction and confidence. As far as the product attributes are concerned, they found the service and parts availability and second-hand value of this car brand more superior to its other attributes. In the last part of the study findings and implications for producers, marketers and advertisers, and for further research in areas like marketing, advertising, and psychology are presented. It is hoped that this study with its rich literature review will generate multi-disciplinary research studies.