Yazılım sektöründe istihdam edilen kadınların bakış açısı ile toplumsal cinsiyet algısı
Gender perception from the perspective of women employed in the software sector
- Tez No: 715365
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Küreselleşme ile birlikte her alanda yenilik ve değişim meydana gelmiştir. Bu bağlamda değişen ve gelişen şartlar nedeni ile iş yaşamında kadının yeri ve önemi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Kadının iş yaşamında yer alması ve istihdamı ülkeler açısından dikkat edilen, araştırılan ve çeşitli planlamalar ile gelişim sağlama amacı güden bir konu haline gelmiştir. Ancak yapılan çalışmalar göstermektedir ki şartlar ne kadar gelişirse gelişsin kadınların iş yaşamında yer alması hala tam anlamıyla kabul görmemekte ve bu yüzden kadınlar, iş yerlerinde ve meslek seçimlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Araştırma kapsamında toplumsal cinsiyet, cam tavan sendromu, mobbing ve ücret eşitsizliği gibi iş yeri sorunlarının kavramsal çerçevesi oluşturulacaktır. Yazılım firmaları Türkiye'de kadın istihdamının az olduğu alanlardan biri olarak kabul görmektedir. Özellikle toplumsal cinsiyete dayalı kadınlara atfedilen meslekler arasında yazılımcı mesleği olmadığından dolayı bu çalışmada yazılım firmalarında çalışan kadın yazılımcıların karşılaştıkları toplumsal cinsiyete dayalı sorunlar incelenecektir. Araştırma İstanbul ilinde faaliyet gösteren Teknokent firmalarında gerçekleştirilmiş, anketlerden elde edilen veriler ise SPSS programı aracılığıyla frekans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, innovation and change have occurred in every field. In this context, the place and importance of women in business life continues to increase day by day due to changing and developing conditions. The participation and employment of women in business life has become an issue that is considered and researched in terms of countries and aims to develop with various plans. However, studies show that no matter how much the conditions improve, women's participation in business life is still not fully accepted and therefore women face various problems in their workplaces and career choices. Within the scope of the research, the conceptual framework of workplace problems such as gender, glass ceiling syndrome, mobbing and wage inequality will be created. Software companies are considered as one of the areas where female employment is low in Turkey. Since there is no software developer profession among the professions attributed to women based on gender, this study will examine the gender-based problems faced by female software developers working in software companies. The research was carried out in Technopark companies operating in the province of Istanbul, and the data obtained from the surveys were evaluated with frequency analysis through the SPSS program.