Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikâye adlı eseri üzerine dil incelemesi (Ses ve biçim bilgisi)
A language study on Mustafa Kutlu'nun Uzun Hikâye (Fonetics and morphology)
  1. Tez No: 715366
  2. Yazar: OSMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dil, iletişimin temel ögesi olup bir kurallar bütünüdür. İnsan yaşantısının değişmesi ve zenginleşmesiyle dilde de ihtiyaçlar doğrultusunda belirli değişimler ve gelişmeler olmaktadır. Dildeki bu değişimler ve gelişmeler yazılı metinler aracılığıyla takip edilmektedir. Edebî eserler yazıldığı dönemin zihniyeti gibi yazıldığı dönemin dil özelliklerini de yansıtır. Yazılı metinlerden hareketle hem yazarın dil kullanımı hakkında hem de eserin yazıldığı dönemin dil özellikleri hakkında bazı bilgilere ulaşılabilir. Dilin gelişiminde ve zenginleşmesinde edebî eserlerin önemli bir yeri vardır. Edebiyatı olmayan dilin anlatma yetisi sınırlanır. Sözcüklere, edebî eserlerde yeni anlamlar yüklenir; bazen de yazarın yaratma gücünden hareketle yeni sözcükler türetilir. Bilindiği üzere dildeki en küçük anlamlı birim sözcüktür. Sözcükler ise seslerden ve bu seslerin oluşturduğu kökler ve eklerden meydana gelir. Bu nedenle dil incelemelerinde ses ve biçim özellikleri, ayrı bir yer tutmaktadır. Bu durumdan hareketle bu çalışmada Türk hikâyeciliğinin tanınmış isimlerinden Mustafa Kutlu'nun“Uzun Hikâye”adlı eseri ses ve biçim özellikleri bakımından incelenmiştir. Mustafa Kutlu, eserlerinin içerik ve kurgusu dışında kullandığı dille de dikkat çeken bir hikâyecidir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Çalışmanın giriş bölümünde eser ve eserin yazarı, çalışmanın amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde eser, ses ve biçim özellikleri bakımından incelenmiştir. Ses özellikleri başlığı altında metinde belirlenen ses uyumları ve ses olayları eş zamanlı ve art zamanlı incelenmiştir. Biçim özellikleri başlığı altında metinde belirlenen yapım ekleri, işletme ekleri ve sözcük türleri işlevlerine göre incelenmiştir. Metnin biçim özellikleri açıklanırken gerekli görülen yerlerde biçim özelliklerinin tarihî gelişimine de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language is the fundamental element of communication and is a set of rules. With the change and enrichment of human life, there are certain changes and developments in the language in line with the needs. These changes and developments in the language are followed through written texts. Literary works not only reflect the mentality of the period in which they were written, but also reflect the language characteristics of the period in which they were written. Based on the written texts, some information can be obtained both about the author's use of language and about the language characteristics of the period in which the work was written. Literary works have an important place in the development and enrichment of the language. The ability of a language without literature to express is limited. New meanings are attributed to words in literary works; sometimes new words are derived from the author's creative power. As it is known, it is the smallest meaningful unit word in a language. Words, on the other hand, are made up of phonetics and roots and affixes formed by these phonetics. For this reason, phonetic and morphological features have a special place in language studies. Based on this situation, in this study, Mustafa Kutlu's“Long Story”, one of the well-known names of Turkish storytelling, was examined in terms of its phonetic and morphological features. Mustafa Kutlu is a storyteller who draws attention with the language he uses in his works, apart from the content and fiction of his works. The study consists of three parts. In the introduction part of the study, information about the work and its author, the purpose, importance and method of the study is given. In the second part, the work is analyzed in terms of phonetic and morphology. Under the title of phonetic properties, phonetic harmonies and phonetic events determined were examined in the text simultaneously and diachronically. Under the heading of morphological features, derivational suffixes, inflectional suffixes and parts of speech were examined according to their functions. In the part of explanation of text style, information about historical development of morphological features is also given. In the third part, the results obtained from the study are presented.