The impact of operations management practices on SMEs performance: Evidences from Borama town, Somalia
Operasyon yönetimi uygulamalarının KOBİ'lerin performansına etkisi: Somali'nin Borama kentinden kanıtlar
- Tez No: 715378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, operasyon yönetimi uygulamalarının Somali'nin Borama kentindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) performanslarına etkisini incelemiştir. İşletmelerdeki operasyon yönetimi uygulamalarının bir parçası olarak teknoloji, üretim planlaması, değer zinciri yönetimi ve tasarım kararlarının temel yönlerini ele almıştır. Bu yaklaşım, operasyon yönetiminin verimliliklerini sergileyen bir şekilde operasyon yönetimi kullanımının işletmelere sağladığı rekabet üstünlüğüne ilişkin kanıtlar sunar. Bu çalışma, işletme performansını etkileyen dört ana değişkeni araştırmaktadır. Söz konusu bağımsız değişkenler planlama, teknoloji, değer zinciri ve tasarım kararlarıdır. Bağımlı değişken KOBİ'lerin performansıdır. Kesitsel bir araştırma planlaması kullanılarak katılımcılarla bir anket çalışması yapılmıştır. Katılımcıların seçimi elverişlilik temelinde yapılmıştır. İstatistiksel bulgular, tüm değişkenlerin işletmelerin performansıyla pozitif olarak ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Borama KOBİ'lerine benzer örnekler için operasyon yönetiminde teknoloji, üretim planlama, değer zinciri yönetimi ve tasarım kararlarından yararlanmalarını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The study examined the impact of operations management practices on performances of small and medium enterprises' (SMEs) in Borama Town, Somalia. It addressed the key aspects of technology, production planning, value chain management, and designing decisions as part of operations management practices in businesses. The approach provides evidences for the use of operation management businesses' competitive advantages that showcase their efficiency of operations management. The study investigates four main variables that influence business performance. The independent variables are: planning, technology, value chain, and designing decisions. The dependent variable is SMEs' performance. Using a cross-sectional survey design, a questionnaire was administered to participants. The respondents were conveniently selected. The statistical findings show that all the variables are positively correlated to businesses' performance. Therefore, for the samples similar to the Borama SMEs, we suggest them utilize technology, production planning, value chain management, and designing decisions in their operation management.