The impact of U.S.-Israel relations on U.S.foreign policy: An examination of the Obama-Trump era
ABD-İsrail ilişkilerinin ABD dış politikasına etkisi: Obama-Trump döneminin incelenmesi
- Tez No: 715379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İsrail'in kuruluşunun öncesinden bugüne birincil müttefiki olarak görünen ABD'nin başkanlarının fikri ne olursa olsun dış politikada önemi devam etmiştir. Gerek dünya kamuoyu gerekse kabineler içerisindeki farklı sesler bu bağlılığa gölge düşmesini sağlayamamıştır. İsrail'in attığı adımlarda ABD'ye duyduğu güven hep sağlam kalmış ve birkaç istisna dışında sarsılmamıştır. Obama ve Trump arasındaki İsrail hükümetine karşı sahip olunan keskin görüş farklılığı dahi dış politikada ABD'yi İsrail'in menfaatlerinden uzaklaştırmamıştır. İki ülke liderlerinin görüşleri ne olursa olsun ABD ve İsrail arasındaki ittifak uluslararası konjonktürden bağımsız bir şekilde baki olduğunu göstermiştir. ABD siyaseti içerisinde büyük önem teşkil eden lobi faaliyetleri ve toplumsal algının bu ilişkilerin mukavemeti açısından katalizör görevi gördüğü dikkat çekmektedir. Bu çalışma ABD-İsrail ilişkilerinin Trump ve Obama'nın ikinci dönem başkanlıkları süresince meydana gelen olayların dış politika alanında anlamlandırılmasına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Regardless of the opinion of the presidents of the United States, who appeared to be Israel's primary ally from before its establishment to the present, its importance in foreign policy continued. Both the world public opinion and different voices within the Cabinet have not been able to cast a shadow over this commitment. Israel's confidence in the United States in its steps has always remained solid and, with a few exceptions, has not been shaken. Even the sharp difference in opinion between Obama and Trump against the Israeli government has not distanced the United States from Israel's interests in foreign policy. Regardless of the views of the two countries' leaders, the alliance between the United States and Israel has shown that it is independent of the international conjuncture. It is worth noting that lobbying and social perception, which are of great importance in US politics, serve as catalysts for the strength of these relations. This study aims to shed light on the meaning of US-Israeli relations in the field of foreign policy, events that occurred during the second presidencies of Trump and Obama.