The effects of organizational conflict types on dynamic capabilities in small and medium-sized businesses in türkiye
Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel çatışma türlerinin dinamik kabiliyetler üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 892285
  2. Yazar: MOHAMMAD AMIN BASSIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, görev çatışması, ilişki çatışması ve süreç çatışmasına odaklanarak örgütsel çatışma ile dinamik yetenekler arasındaki ilişkiyi ve bunların algılama, kavrama ve dönüştürmenin dinamik yetenekleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İstanbul, Antalya ve İzmir'deki 193 katılımcıyı içeren KOBİ çalışanları örnekleminden elde edilen verilerden yararlanılarak, bu ilişkileri açıklığa kavuşturmak için çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, süreç çatışmasının her üç dinamik yetenek için de sürekli olarak önemli bir negatif yordayıcı olarak ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Spesifik olarak, yüksek düzeydeki süreç çatışması, yeni fırsatları algılama, bu fırsatları yakalama ve rekabetçiliği sürdürmek için operasyonları dönüştürme konusundaki azalan yeteneklerle ilişkilidir. Görev çatışmasının, genel olarak inovasyon için potansiyel olarak yararlı görülmesine rağmen, algılama ve dönüştürme yeteneklerini ve daha az ölçüde de yetenekleri ele geçirmeyi olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Öte yandan, ilişki çatışması herhangi bir dinamik yetenek üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Bu durum kişilerarası anlaşmazlıkların, potansiyel olarak yıkıcı olsa da, bir organizasyonun uyum sağlama süreçlerini doğrudan engellemediğini öne sürmektedir. Bu bulgular, süreç çatışmasının örgütsel uyum üzerindeki olumsuz sonuçlarının yanı sıra görev çatışmasının nüanslarını da vurgulamaktadır. Süreç çatışmasını yönetmek ve azaltmak, dinamik yeteneklere açık bir atmosfer yaratmak için kritik öneme sahip gibi görünmektedir. Çalışmanın yöneticiler için pratik sonuçları vardır ve örgütsel performansı ve yaratıcılığı geliştirmek için süreçle ilgili anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya odaklanan çatışma yönetimi tekniklerinin önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between organizational conflict and dynamic capabilities, focusing on task conflict, relationship conflict, and process conflict, and their impact on the dynamic capabilities of sensing, seizing, and transforming. Drawing on data from a sample of SMEs in Istanbul, Antalya and Izmir, containing 193 respondents, multiple regression analyses were conducted to elucidate these relationships. The results reveal that process conflict consistently emerges as a significant negative predictor for all three dynamic capabilities. Specifically, high levels of process conflict are associated with reduced abilities to sense new opportunities, seize these opportunities, and transform operations to maintain competitiveness. Task conflict, while generally viewed as potentially beneficial for innovation, was found to negatively impact sensing and transforming capabilities, and to a lesser extent, seizing capabilities. On the other hand, relationship conflict did not show a significant effect on any of the dynamic capabilities, suggesting that interpersonal disagreements, while potentially disruptive, do not directly hinder an organization's adaptive processes. These findings emphasize the negative consequences of process conflict on organizational adaptation, as well as the nuances of task conflict. Managing and reducing process conflict appears to be critical for creating an atmosphere receptive to dynamic capabilities. The study has practical consequences for managers, highlighting the importance of conflict management techniques that focus on eliminating process-related disagreements in order to improve organizational performance and creativity.