Pandemi hastanesindeki yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalar arasında entübe olanlarla olmayanların bazal demografik, klinik ve laboratuar özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of basal demographic, clinical and laboratory characteristics of intubated and NON-intubated patients admitted to the intensive care unit in the pandemic hospital
  1. Tez No: 715416
  2. Yazar: EBRAR EREN EYNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde tespit edilen ve dünya geneline yayılıp pandemiye neden olup büyük bir halk sağlığı sorunu oluşturan COVID-19, Dünya Sağlık Örgütü'nün 18 Haziran 2020 verilerine göre yaklaşık 8,2 milyon kişiyi etkilemiş ve yaklaşık 444 bin insanın ölümüne neden olmuştur. Solunum yetmezliğine, akut böbrek hasarına ve multi-organ yetmezliğine neden olarak ölümcül seyredebilmektedir. Bu nedenle COVID-19 tanılı hastalar için yoğun bakım ünitesi çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Biz de yoğun bakıma yatan COVID-19 tanılı hastalardan entübe olan ve entübe olmayanların özelliklerinin karşılaştırmasını ve entübe edilmeyi etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi pandemi hastanesi yoğun bakımında 01.03.2020-10.11.2020 tarihler arasında yatan COVID-19 tanılı hastaların bilgileri hastane bilgi sisteminden retrospektif olarak alındı. Çalışmamıza >18 yaş üstü COVID-19 PCR+ olan tüm hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), rutin bakılan laboratuar tetkikleri (tam kan, biyokimya, hormon, koagülasyon vb.) klinik takip verileri (nabız, solunum sayısı), fizik muayene bulguları değerlendirildi. Hastalar entübe olanlar ve olmayanlar diye iki gruba ayrılacak. Bakılan parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 267'si (%58.9) erkek, 186'sı (%41.1) kadındı. Hastaların 228'i (%50.3) entübe olurken 225'i (%49.7) entübe olmadan takip edildi. Hastaların ortalama yaşı 64.56±16.98 idi. Hastalardaki mortalite oranı entübe olanlarda %93, entübe olmayanlarda %3 idi. Hastaların bakılan parametrelerinden entübe olanlarda yaş, nabız, solunum sayısı, vücut ısısı, lökosit sayısı, nötrofil sayısı, kreatinin, AST, kreatin kinaz (CK), CRP, sedimantasyon hızı, prokalsitonin, ferritin, d-dimer ve INR düzeyi anlamlı yüksek, lenfosit sayısı anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre vücut ısısı, CK, d-dimer düzeyi, INR, lökosit sayısı, lenfosit sayısının yanısıra özellikle hasta yaşı, solunum sayısı, nabız, nötrofil sayısı, AST, CRP, prokalsitonin ve ferritin düzeylerinin ciddi klinik gidişata sahip COVID-19 hastalarını hızlı bir şekilde tanımlayabilecek efektif birer parametre olarak kullanılabileceğini ve COVID-19 hastalarında zamanında uygun tedaviyi planlamada, prognoz ve entübasyon ihtiyacını belirlemede önemli ve güvenilir bir gösterge olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: COVID-19, which was detected in Wuhan, China in December 2019 and caused a worldwide pandemic and caused a major public health problem, affected approximately 8.2 million people, according to the World Health Organization's 18 June 2020 data, and killed approximately 444 thousand people. It can be fatal by causing respiratory failure, acute kidney injury and multi-organ failure. For this reason, the intensive care unit is of great importance for patients with a diagnosis of COVID-19. We aimed to compare the characteristics of intubated and non-intubated patients admitted to the intensive care unit with a diagnosis of COVID-19 and to investigate the factors affecting intubation. Material and Method: The information of patients with a diagnosis of COVID-19 hospitalized in the intensive care unit of the pandemic hospital of Dicle University Faculty of Medicine between 01.03.2020 and 10.11.2020 will be obtained retrospectively from the hospital information system. All patients with COVID-19 PCR+ over the age of >18 years will be included in our study. Demographic characteristics of the patients (age, gender), routine laboratory tests (whole blood, biochemistry, hormone, coagulation, etc.), clinical follow-up data (pulse, respiratory rate), physical examination findings will be evaluated. . Patients will be divided into two groups, those who are intubated and those who are not. The parameters examined will be evaluated between groups. Results: Of the patients, 267 (58.9%) were male and 186 (41.1%) were female. While 228 (50.3%) of the patients were intubated, 225 (49.7%) were followed without intubating. The mean age of the patients was 64.56±16.98. The mortality rate in patients was 93% in intubated and 3% in non-intubated patients. Age, pulse, respiratory rate, body temperature, leukocyte count, neutrophil count, creatinine, AST, creatine kinase (CK), CRP, sedimentation rate, procalcitonin, ferritin, d-dimer and INR levels were significantly higher and lymphocyte count was found to be significantly low in intubated patients. Conclusion: According to the results of our study, in addition to body temperature, CK, d-dimer level, INR, leukocyte count, lymphocyte count, especially patient age, respiratory rate, pulse, neutrophil count, AST, CRP, procalcitonin and ferritin levels can be detected in COVID-19 patients with serious clinical course. It has been seen that it can be used as an effective parameter that can define the disease in a way that can be used as an effective parameter and can be an important and reliable indicator in planning the appropriate treatment, prognosis and intubation need in patients with COVID-19.