Bruksizm hastalarında masseter ve temporal botoksun temporomandibular eklem diski üzerinde stres oluşumu etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Investigation of the effects of stress distrubution of masseter and temporalis muscles botox on temporomandibular joint disc in bruxism patients with finite element analysis
- Tez No: 715443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE CAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bruksizm; hem çocuk hem de yetişkin nüfusun önemli bir bölümünü etkileyen, diş sıkma, gıcırdatma şeklindeki parafonksiyonel harekettir. Bruksizm primer (idiyopatik) veya sekonder olabilir. Primer bruksizm, klinik olarak ilgisiz olduğu düşünülen, uyku ve uyanıklık bruksizmi olarak iki alt gruba ayrılır. Uyku bruksizmi (SB) istemsizdir ve uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğu olarak sınıflandırılır. Uyanıklık bruksizm (AB), aksine, diş sıkmanın farkındalığı olarak tanımlanır. Sekonder bruksizm ise; ilaç kullanımının bir yan etkisi olarak ve bazı nörolojik ve gelişimsel bozukluklarda gözlenmiştir. Çalışmamızın amacı bruksizm hastalarında masseter ve temporal kaslarına botoks uygulaması sonucu temporomandibular eklem diskinde oluşacak stres değişimlerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi (SEA) ile incelenmesidir. Toplamda 1-bruksizm hastasına ait model, 2-sadece masseter kasına botoks uygulanan model ve 3-masseter ve temporal kaslarına botoks uygulanan model olmak üzere üç ayrı çene modeli oluşturuldu. Botoks uygulamasında masseter kas ve temporal kas kuvvetleri %40 azalacak şekilde analiz gerçekleştirildi. Oluşturulan her üç modelde de dişlerin sıkılması sırasında çiğneme kasları, TME'nin artiküler fossası, mandibular kondili ve eklem diskinde oluşan Von Mises stres dağılımları incelendi. Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde disk ve fossada stresler %25 azalmıştır. Bu nedenle ileri dönem disk hastalıklarının önlenmesinde temporal ve masseter botoksun birlikte uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Bruxism; It is a parafunctional movement in the form of clenching and grinding, which affects a significant part of both the child and adult population. Bruxism can be primary (idiopathic) or secondary. Primary bruxism is divided into two subgroups, sleep and awake bruxism, which are considered clinically irrelevant. Sleep bruxism (SB) is involuntary and is classified as a sleep-related movement disorder. Awake bruxism (AB), by contrast, is defined as awareness of clenching. Secondary bruxism is; It has been observed as a side effect of drug use and in some neurological and developmental disorders. The aim of our study is to examine the stress changes that will occur in the temporomandibular joint disc as a result of botox application to the masseter and temporal muscles in bruxism patients with 3D finite element analysis (FEA). In total, three different skull models were created: 1-the model of the bruxism patient, 2-the model in which only botox was applied to the masseter muscle, and 3-the model in which botox was applied to the masseter and temporal muscles. In Botox application, masseter muscle and temporal muscle strengths were reduced by 40%. Von Mises stress distributions in the masticatory muscles, articular fossa of the TMJ, mandibular condyle and joint disc during clenching of the teeth in all three models were examined. When the results of the study were evaluated, the stresses in the disc and fossa were reduced by 25%. For this reason, it can be recommended to apply temporal and masseter botox together in the prevention of advanced disc diseases.