20-55 yaş arası kadınların beden algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of body perceptions of women between 20-55 years
  1. Tez No: 715510
  2. Yazar: SELİN KALEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beden algısı, algılanan ile sahip olunan vücut ağırlığı arasındaki uyumdur. Ve duygu durum bozukluğu, depresyon, yeme bozuklukları, obezite, aşırı artmış fiziksel aktivite gibi olumsuz durumlara taban oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı 20-55 yaş arası kadınların beden algısının ve beden memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 20-55 yaşları arasında 236 kadın katılmıştır. Çalışmada katılımcılardan antropometrik ölçümler, sosyodemografik özellikler ve obeziteye dair bilgi düzeyinin belirlenmesine yönelik bilgiler alınmıştır. Fiziksel aktivite düzeyinin belirlenmesi için IPAQ (International Phsical Activity Questionnaire) kullanılmıştır. Belirli vücut kitle indekslerine sahip 1'den 6'ya kadar sıralanmış kimliksiz silüetlerin katılımcılar tarafından vücut ağırlıkları; kişilik, sağlık, sosyal özelliklerine göre tanımlanması istenmiştir. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 65.3'ünde beden ağırlığı memnuniyetsizliği olduğu; memnun olmayanların yüzde 92.2'sinin ise ağırlık kaybetmek istedikleri gözlemlenmiştir. Katılımcılar düşük VKİ'ye sahip silüetleri kişilik, sosyal, sağlık yönünden daha olumlu özellikler ile eşleştirmiştir. Beden memnuniyetsizliğinin ve bozuk beden ağırlığı algısının artan VKİ, yaş, kronik hastalık durumu ile anlamlı bir biçimde ilişkili olduğu; eğitim düzeyi, meslek grubu, fiziksel aktivite düzeyi, obeziteye dair bilgi düzeyi ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Gönüllülerin çoğunda bozuk beden algısı olduğu daha ince bir vücut görünümünü idealleştirdikleri, fazla kilolu silüetleri obez olarak niteledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Body perception is the harmony between perceived and possessed body weight. And it forms the basis for negative conditions such as mood disorder, depression, eating disorders, obesity, excessively increased physical activity. The aim of the study is to evaluate the body perception and body satisfaction of women between the ages of 20-55. 236 women between the ages of 20-55 participated in the study. In the study, information about anthropometric measurements, sociodemographic characteristics and determining the level of knowledge about obesity was obtained from the participants. IPAQ (International Physical Activity Questionnaire) was used to determine the level of physical activity. Body weights of the unidentified silhouettes ranked from 1 to 6 with certain body mass indexes by the participants; were asked to be defined according to personality, health and social characteristics. Body weight dissatisfaction was found in 65.3 percent of the women participating in the study; It was observed that 92.2 percent of those who were not satisfied wanted to lose weight. Participants matched silhouettes with low BMI with more positive personality, social and health characteristics. Body dissatisfaction and impaired body weight perception were significantly associated with increased BMI, age, and chronic illness; it was observed that there was no significant relationship between education level, occupational group, physical activity level, and knowledge level about obesity. It was determined that most of the volunteers had a distorted body image, idealized a thinner body appearance, and identified overweight silhouettes as obese.