Kayseri il merkezinde yaşayan 15-49 yaş arası kadınlarda premenstruel sendrom prevalansı ve etkileyen faktörler
Prevalence of premenstrual syndrome in women aged 15-49 years living in Kayseri
- Tez No: 248955
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AmaçKayseri il merkezi'nde yaşayan 15-49 yaş arası kadınlarda PMS prevalansını saptamak, PMS'nin, kadınların sosyodemografik özellikleri, alışkanlıkları ve beslenme şekilleri ile birlikteliğini irdelemektir.Gereç ve YöntemKesitsel tipteki bu araştırmada Kayseri il merkezi'nden küme örneklem yöntemi ile seçilen 1019 kadınla görüşülerek sosyodemografik anket ve premenstruel sendrom ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kümeleme analizi, ki-kare, student t testi ve tek yönlü ANOVA testi (post hoc Tukey ve Tamhane T2 testi) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin PMS durumuna etkisini değerlendirmek için korelasyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objectives:The aim of this study is to determine the prevalence of Premenstrual Syndrome in women aged 15-49 years living in Kayseri and to investigate the relation between Premenstrual syndrome and habits, nutrition patterns and sociodemographic characteristics of women.Material and methods:In this cross-sectional study, a sociodemographic questionnaire and premenstrual assessment form were applied by having an interview with 1019 women selected by clustering method in Kayseri. Student?s t test, ANOVA test (post hoc Tukey and Tamhane T2 tests), cluster analyses and X2-test were used for data evaluation. Correlation analyses were performed to evaluate the effects of some independent variables on premenstrual syndrome.