2-hidroksiizokaproik asitin kök kanalından uzaklaştırılabilirliğinin ve MTA'nın bağlanma dayanımına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the removal of 2-hydroxyisocaproic acid from the root canal and its effect on the bond strength of MTA
  1. Tez No: 715517
  2. Yazar: SILA NUR USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN EYMİRLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, rejeneratif tedavilerde kullanılması önerilen 2-Hidroksiizokaproik asitin (HICA) kök kanalından uzaklaştırılabilirliğini; ikili antibiyotik patı (DAP) ve kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve mineral trioksit agregatın (MTA) dentine bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Çalışma kapsamında 126 adet tek kanallı diş kullanılmıştır. Dişlerin dekorone edilmesini takiben, standart bir iç çap elde etmek ve dişleri immatür diş formuna getirmek için, kök kanalları ProTaper eğe sistemi ve #1-6 numara Peeso reamerlar ile prepare edilmiştir. Dişler; DAP, HICA ve Ca(OH)2 'nin uygulandığı 3 deney grubuna (n=108) ayrılmıştır. 18 diş kontrol grubu olarak kullanılmıştır. 3 hafta sonra her gruptan 18 diş HICA'nın kök kanalından uzaklaştırılabilirliği kapsamında incelenmiştir. Kanal içinde kalan ilaçlar Image J programında poligonlar ile belirlenmiş ve ölçülmüştür. 72 diş (3 deney ve 1 kontrol grubu) bağlanma dayanımı kapsamında kullanılmıştır. Kanal içi ilaçların uzaklaştırılmasını takiben MTA koronal 4 mm'ye yerleştirilmiş ve bağlanma dayanımı push-out testi ile ölçülmüştür. Kırılma tipleri kaydedilmiştir. Veriler istatisksel olarak analiz edilmiştir. DAP, HICA ve Ca(OH)2 arasında kök kanalından uzaklaştırılabilirlik açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the removal of 2-Hydroxyisocaproic acid (HICA) from the root canal space and its effect on the bond strength of the mineral trioxide aggregate (MTA) in comparison with double antibiotic paste (DAP) and calcium hydroxide (CH). In this study, 126 single-canal teeth were selected. After decoranization of teeth, they were instrumented with ProTaper rotary system and #1 to #6 Peeso reamers in order to obtain a standard internal diameter and stimulate immature teeth model. Teeth were randomly divided into 3 experimental groups (n=108) that were treated with DAP, HICA, and CH. 18 teeth were used as a control group. After 3 weeks, 18 teeth from each experimental group (n=54) were examined within the scope of the removal of HICA from the root canal. The remaining intracanal medicaments were determined with Image J software using polygons and measured. 72 teeth (3 experimental groups and a control group) were used within the scope of the evaluation of the bond strength of the MTA. Following the removal of the intracanal medicaments, MTA was applied into the coronal 4 mm. The bond strength between MTA and dentin was measured by using push-out test. Moreover, failure types were also recorded. Data were statistically analysed. There was no statistically significant difference between HICA, DAP, and CH groups in terms of removability (p>0.05).