Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Doğu ve Güneydoğu Anadolu ticaret şehirleri
Trade cities of Eastern and Southeastern Anatolia in period of Anatolian Seljuks
  1. Tez No: 715518
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Büyük Selçuklular, 1040 Dandanakan Savaşı'nda Gaznelileri yenerek, devletlerinin temellerini attıktan sonra fetih politikalarına devam etmiştir. Sultan Alp Aslan'ın 1071 Malazgirt Savaşı'nda Bizans İmparatorluğunu ağır yenilgiye uğratarak Anadolu'nun kapılarını Türklere açmasıyla birlikte Anadolu'da sultana bağlı kalmak şartıyla birçok Türk beylikleri kurulmuştur. Selçuklu hanedanı ailesinden olan Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Türkiye Selçukluları devletinin temellerini 1078'de İznik'te atmıştır. Anadolu'da askeri ve siyasi mücadeleler sonucu siyasi birliği sağlayan Türkiye Selçukluları, savaşlardan dolayı ekonominin durma noktasına geldiği Anadolu'da, ekonominin kalkınması için çalışmalar başlatmıştı. Ticareti canlandırmak için yabancı tüccarları teşvik edici kararlar almıştı. Ticaretin kesintiye uğramaması ve tüccarların mağdur olmaması için Akdeniz ve Karadeniz liman şehirlerinin fetihleri gerçekleştirilmiştir. Anadolu'nun coğrafi olarak önemli ticaret yollarının geçiş noktasında olması ve şehirlerinin çoğu da daha önceden ticaret yolları üzerinde kurulması nedeniyle Selçuklular dönemi bu şehirlerden bazıları büyük ticaret merkezi haline gelmiş ve iktisadi olarak gelişmiştir. Türkiye Selçukluları zamanında Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinden geçen ticaret yolları, bölgedeki şehirlerin ticari ve ekonomik olarak kalkınmasını sağlamıştır. Ticaret yolları üzerinde bulunan önemli merkezlerde uluslararası pazarlar kurularak dünyanın dört bir tarafından gelen tüccarlar bu pazarlarda buluşurdu. Ayrıca ahilerin de etkisiyle şehirlerde kurulan meslek örgütleri şehirlerin ekonomik olarak kalkınmasına katkı sağlamıştır. Anadolu'nun iklim şartlarından dolayı tarım ve hayvancılığa elverişli olması ticaret ile beraber sanayi, tarım, hayvancılık ve madencilikte bölge şehirlerinin ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlamıştır. Sivas, Erzurum, Erzincan, Diyarbekir, Mardin, Düneysir, Malatya, Urfa ve Harput gibi şehirler Türkiye Selçukluları zamanında doğu bölgesinin en büyük ticaret merkezlerindendi.
Özet (Çeviri)
reat Seljuks formed an independent state after the Dandanakan War in 1040 against the Ghaznavids and they continued their conquest policies. Many Turkish Principalities were established in Anatolia on the condition of remaining loyal to the Sultan when Sultan Alparslan severely defeated the Byzantine Empire in the Battle of Manzikert in 1071, in conjuction with opened the doors of Anatolia to the Turks. Kutalmışoğlu Süleyman Shah who is a member of the Seljuk dynasty laid the foundations of the Anatolian (Turkey) Seljuk Sultanate at İznik in 1078. Turkey Seljuks provided political unity as a result of the military and political struggle in Anatolia. Turkey Seljuks started work for the development of the economy in Anatolia because of it came to a standstill due to the war. He made incentive investment to revive trade for foreign traders. The conquests of the Mediterranean and Black Sea port cities were come true so that trade was not interrupted and merchants were not suffer. Some cities were become trade centers and were developed economically due to the fact that Anatolia is at the crossing point on the important trade routes geographically and establishment of Anatolian cities on trade routes. Trade routes passing through East and Southeast Anatolian cities provided commercial and economic development in region cities in the period of Turkey Seljuks. International markets were established in important centers on trade routes and merchants met all of from world in these markets. In addition, VIII professional organizations which were established in cities with the influence of ahi community contributed to the economic development of the cities. Being suitable for agriculture and husbandry due to the climatic conditions of Anatolia contributed to the economic development of the cities of region in industry, agriculture, husbandry and mining along with trade. Cities such as Sivas, Erzurum, Erzincan, Diyarbekir, Mardin. Düneysir and Harput were the great trade centers in Eastern Turkey in the period of the Seljuks.