Prof. Dr. Muhan Bali'nin hayatı ve eserleri
Prof. Dr. life and works of Muhan Bali
- Tez No: 715524
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bibliyografyalar, bir konuyla ilgili yayımlanmış eserlerin ve araştırmaların listesi mahiyetinde çalışmalardır. Araştırılan konuyla ilgili literatür taraması esnasında araştırmacılar için başucu kaynağı olması sebebiyle önem teşkil eder. Tez, tüm hayatını edebiyat araştırmalarına ve halk bilimi çalışmalarına adayan Prof. Dr. Muhan Bali'nin eserlerinin derlenip bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir bibliyografya çalışmasıdır. Tezde sadece eser adları listesi oluşturulmamış aynı zamanda eserlerin içeriği hakkında da kısa bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Muhan Bali'nin hayatı, ikinci bölümde Muhan Bali'nin eserleri ve incelemeleri hakkında bilgi verilmiştir, üçüncü bölümde Muhan Bali'nin danışmanlığını yapmış olduğu tezlere ve açıklamalarına, dördüncü bölümde Muhan Bali ile ilgili hatıralara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bibliographies are works in the form of lists of published works and researches on a subject. It is important as it is a bedside resource for researchers during a literature review on a subject. Our thesis devoted his whole life to literature research and folklore studies. It is a bibliography work created by collecting and bringing together Dr. Muhan Bali's works. In our study, it is not only a work index was created, but also brief information about the content of the works was tried to be given. In the first part of the study, which consists of four parts; Muhan Bali's life, in the second part, Information is given about the works and reviews of Muhan Bali. In the third part, The theses and explanations of Muhan Bali. In the fourth part; Memories about Muhan Bali are included.