Farklı metotlar kullanılarak Türkiye iklim bölgelerinin belirlenmesi
Determining Turkey's climate zones using different methods
  1. Tez No: 715525
  2. Yazar: YAKUP KIZILELMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yeryüzünde herhangi bir mekâna ait iklim koşulları hakkında fikir sahibi olmak, insan aktiviteleri açısında büyük önem taşımaktadır. Mekânın iklim karakterini ortaya koymak iklim sınıflandırma teknikleri sayesinde gerçekleşir. İklim sınıflandırmalarının amacı, farklı iklim tiplerini ayırt etmek birbirine benzeyen ya da benzemeyen alanları ortaya koymaktır. Herhangi bir mekânın fiziki karakterini başta iklim olmak üzere toprağın fiziki özellikleri, topoğrafya ile ana materyal oluşturmaktadır. Bunların içerisinde iklimin ortam üzerindeki etkisi görece daha fazladır. Herhangi bir mekânın iklimini belirlemek basit gözükse de temelde birçok parametreye ve uzun yıllar kesintisiz veriye ihtiyaç vardır. Geçmişten günümüze kadar farklı disiplinler tarafından birçok iklim sınıflandırma tekniği geliştirildi. Söz konusu bu sınıflandırmaların temel hedefi; herhangi bir bölgenin iklimini belirlemede en iyi yöntemi elde etmektir. Bu çalışmada, Türkiye'de 1960-2015 yılları arasında ölçüm yapan meteoroloji istasyonlarından elde edilen iklim elemanları kullanılarak iklim bölgeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada Holdridge Yaşam Bölgeleri, Kümeleme Analizi, Thornthwaite ve De Martonne yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having an idea on the climatic conditions of any place on earth has great importance in terms of human activities. In this context, uncovering the climatic characters of a space is performed with climate classification techniques. The purpose of climate classifications is to differentiate different climate types, and to uncover areas similar or not similar in this regard. The physical characteristics of any place consist mainly of climate, physical properties of soil, topography, and main material. Among these, the effects of climate on the environment are relatively greater. Although it may appear simple to determine the climate of any place, many parameters and uninterrupted data of many years are required for this. In this respect, many climate classification techniques were developed by different disciplines from past to our present time. The common point of these is to achieve the best method for determining the climate of any region. In the present study, climatic zones were determined by using the climatic elements obtained from meteorology stations, which made measurements between 1960 and 2015 in Turkey. The Holdridge Life Zone, Cluster Analysis, Thornthwaite, and De Martonne Methods were used in the study.