Doris Lessing'in Canopus in Argos: Archives serisinde gizemcilik
Mysticism in Doris Lessing's Canopus in Argos: Archives series
  1. Tez No: 715533
  2. Yazar: ABDULLAH GÖKHAN TUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN, DOÇ. DR. SEDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, Doris Lessing tarafından kaleme alınan Canopus in Argos: Archives serisini Gizemcilik geleneği kapsamında ortaya çıkan çeşitli düşünce sistemleri üzerinden incelemektir. Serideki romanlar, Yeni-Platonculuk felsefesi ve Sufizm başta olmak üzere Doğu ve Batı geleneklerinden çeşitli gizemci yaklaşımlara ait kavramsal çerçeveler yardımıyla değerlendirilmektedir. Bu çalışma,“Giriş”ve“Sonuç”kısımları dışında yedi ana bölümden oluşur. İlk bölümde, akademik anlamda öne çıkan bazı araştırmalardan faydalanarak Gizemcilik geleneğine dair tarihsel bir bakış açısı sunulmaktadır. İkinci bölüm Doris Lessing'in edebî kariyeri ve Canopus in Argos: Archives romanlarının genel özellikleriyle ilgilidir.“Varlık ve Birlik”başlıklı üçüncü bölümde, romanların düşünsel zeminini oluşturan birlik düşüncesi ve 'Canopus' adı verilen kozmik gücün işlevi irdelenmektedir.“Mikrokozmos”olarak adlandırılan dördüncü bölümün amacı cismani dünyanın varoluş gerekçesini sorgulamaktır.“Kötülük Üzerine”adını taşıyan beşinci bölüm Lessing'in kötülük problemine yaklaşımına değinmektedir.“Birliğe Dönüş: Öğrenme Yöntemleri”başlıklı altıncı bölüm 'öğrenmeyi öğrenmek' düşüncesi ve rehberler üzerine yoğunlaşmaktadır.“Manevi Mertebeler”başlıklı son bölümde ise kozmolojinin önemli bir parçası olan manevi gelişim aşamaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse Canopus in Argos: Archives series by Doris Lessing through various systems of thought that emerged within the scope of Mysticism. The novels in the series are interpreted with the help of conceptual frameworks that belong to various mystical approaches from Eastern and Western traditions, especially Neo-Platonism and Sufism. This study consists of seven main parts, except for“Introduction”and“Conclusion”. In the first part, a historical perspective on Mysticism is presented based on some prominent academic researches. The second part is about the literary career of Doris Lessing and the general characteristics of Canopus in Argos: Archives novels. In the third part, titled“Existence and Unity”, the idea of unity that forms the intellectual basis of the novels and the function of the cosmic power called 'Canopus' are examined. The aim of the fourth part, called“Microcosm”, is to question the reason for the existence of the corporeal world. The fifth part, named“On Evil”, deals with Lessing's approach to the problem of evil. The sixth part, titled“Back to Unity: Learning Methods”, focuses on the idea of 'learning how to learn' and guides. In the last part, titled“Spiritual Stages”, the stages of spiritual development that are an important part of the cosmology are discussed.