Narrative techniques in Doris Lessing's stories and sketches
Doris Lessing'in öykülerinde anlatı teknikleri
- Tez No: 52071
- Danışmanlar: RÜÇHAN KAYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Özet Doris Lessing'in Öykülerinde Anlatı Teknikleri Özlem Uzundemir İngiliz Edebiyatı Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Dr. Rüçhan Kayalar Ocak, 1996 Bu tezin amacı Doris Lessing'in öykülerini Fransız Yapısalcılarından Roland Barthes ve Gerard Genette'in geliştirdiği anlatı teknikleri doğrultusunda ele almaktır. Bu tekniklerin tartışıldığı giriş bölümünü üç bölüm izler. İlk bölüm bir çocuğun gelişimini, ikinci bölüm yetişkinin deneyimlerini, üçüncü bölüm ise, bir yabancının gözlemlerini anlatan öyküleri içerir. Her bölüm anlam ve biçem ilişkisini irdelemektedir. Bu çalışma Lessing'in öykülerindeki kurgu tekniklerinin nasıl değiştiğine de değinmektedir. İlk iki bölümde incelenen gerçekçi öyküler yerini üçüncü bölümde ele alman düzenli bir olay örgüsü ve karakterleri olmayan“skeç”lere bırakır.
Özet (Çeviri)
Abstract Narrative Techniques in Doris Lessing's Stories and Sketches Özlem Uzundemir Ph.D. In English Literature Advisor: Dr. Rüçhan Kayalar January, 1996 The aim of this thesis is to analyze the themes of Doris Lessing's short stories and sketches, with particular reference to the narrative techniques developed mainly by the French Structuralists Roland Barthes and Gerard Genette. Following the introduction where these narrative strategies are discussed, the three developmental chapters of this research - the first dealing with a child or an adolescent's development, the second concerning an adult's experience and the third involving the observation of an outsider - try to prove how“form”clarifies“meaning”. This study also tries to demonstrate how Lessing's style has changed from referential stories which have well-organized plot structures and developed characters to sketches having no story line or central characters to disclose the uncertainties of modern societies. IV