Türkçenin ikinci dil olarak öğretiminde görev temelli öğretim yönteminin iletişimsel beceriler bağlamında kullanımı
Use of task-based teaching method in teaching Turkish as a second language in context of communicational skills
  1. Tez No: 715534
  2. Yazar: BİLAL FERHAT KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçeyi ikinci dil olarak öğrenen öğrenicilerin günlük hayatta iletişimsel becerileri kullanabilme noktasında yaşadıkları sorunları, görev temelli öğretim yönteminden faydalanarak çözebilmektir. Bu kapsamda araştırma, nitel araştırma yöntemi dâhilinde eylem araştırması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Eylem süreci, B1-B2 düzeyinde 16 katılımcı ile yürütülmüş ve bu süreçte araştırmacı tarafından tasarlanan 8 görev katılımcılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak gözlem, görüşme ve dokümanlar kullanılarak veri çeşitlemesi yapılmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda görev temelli öğretim yöntemiyle gerçekleştirilen görevlerin, öğrenicilerin iletişimsel becerilerini geliştirdiği ve onları daha üretken bir yapıya kavuşturduğu görülmüştür. Öğrenicilerin süreç sonunda daha akıcı konuşabildikleri, kurdukları cümlelerdeki doğruluk oranının arttığı, farklı sözcükler öğrenerek bu sözcüklerin sesletimlerini başarılı bir biçimde gerçekleştirebildikleri tespit edilmiştir. Öğrenicilerin dinlediğini anlama becerilerinin geliştiği, konuşan kişinin temposunu takip edebildikleri ve öğrendikleri sözcükleri hatırlama oranlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Görevlerin sonunda öğrenicilerin daha öz güvenli hareket edebildikleri ve kendilerini daha rahat bir biçimde ifade edebildikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to solve the problems experienced by learners who learn Turkish as a second language in using communicative skills in daily life, by making use of the task-based teaching method. In this context, the research was carried out with an action research design within the qualitative research method. The action process was carried out with 16 participants at the B1-B2 level, and 8 tasks designed by the researcher were carried out by the participants in this process. In the research, data diversity was made by using observations, interviews and documents as data collection tools. The data of the research were analyzed by content analysis technique. As a result of the research, it was seen that the tasks performed with the task-based teaching method improved the communicative skills of the learners and made them more productive. At the end of the process, it was determined that the learners were able to speak more fluently, the accuracy rate in the sentences they formed increased, and they could successfully perform the pronunciations of these words by learning different words. It was determined that the learners' listening comprehension skills improved, they were able to follow the pace of the speaker and their rate of remembering the words they learned was high. At the end of the tasks, it was observed that the learners were able to act more confidently and express themselves more easily.