The sense of displacement in Doris Lessing's 'The Grass is Singing'
Doris Lessing'in 'Türkü Söylüyor Otlar' adlı kitabındaki bireyin kendine yer edinme çabası
  1. Tez No: 96008
  2. Yazar: DİDEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Modem ve post-modern edebi yazıların çoğunun ana temaları: 'çağdaş Batı teknolojisi', dünya savaşları, ırkçılık, nesiller arası anlaşmazlık ve kadın özgürlüğüdür. Doris Lessing The Grass is Singing adlı romanında bireysel ve kozmik bilinç üzerinde yoğunlaşır, ve ütopik düşüncelerle birey ve toplumu irdeler. Lessing bu ilk romanında erkeklerin dünyasında yer alan bir kadının problemlerini işlemektedir. Ayrıca eserde sadece bir kadının dünyası üzerinde durulmaz,farklı katı ilişkilerin (beyaz efendiler ve siyah köleler) sürekli karşılaştırılması da yapılır. Böylece, birbirlerine bağlı olan birey ve toplum kavramları romanda etkili ve kalıcı bir gösterge olarak ortaya çıkmaktadır. İki kavram arasında sağlanan bu karşıtlık, herbirinin doğasını ve işlevini aydınlığa çıkarır. Böylece Lessing bu eserinde beyaz bir kadının trajedisi ve o dönemin siyah kurbanlarını vurgulayarak öğretici işlevini yerine getirir. Sonuç olarak özellikle dünya savaşları sonrası 'teknolojik çağdaş Batı' kişi ve toplumda sosyal ve moral değişiklikler yaratarak bireyi izole etmiştir. Bu ilişki bireyin değişik kimlik arayış çabalarında vurgulanır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In most of the modern and post-modern literary works the common elements are:' modern West technology', world wars, racism, generation gap and women liberation. Doris Lessing in The Grass is Singing focuses on the individual and the cosmic consciousness, and deeply concerns about the individual and the society with Utopian thoughts. Lessing in her first novel concerns with the problems of a woman in men's world. Moreover, there is a constant juxtaposition not only of the world of a woman but also comparison of the different crucial affairs, (white masters and black slaves) Hence, the concepts of individual and society as the two key points which, interrelated to each other, shape the structure of the novel into what one might call the presentation of a dominant paradigm. The sustained conflict between the two concepts serves to illuminate the nature and the function of each. This is how the didactic function, that is, the task of underlining the tragic downfall of a white woman and the black victims of that period in Lessing's novel is fulfilled. Finally, especially after the world wars 'technologic modern West' isolated the individual by chancing the social and moral values of him and the society. This relation is reflected in the several efforts of the individual to have a different identity.