Medyada siyahi ırkçılık üzerine analitik bir çalışma: Huffington Post'ta George Floyd olayı
An analytical study on black racism in the media: The George Floyd event at Huffington Post
  1. Tez No: 715568
  2. Yazar: EMİNE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
İnsanlık var olduğu en eski çağlardan 20.yy'a kadar özel mülkiyet kavramını sadece maddi materyallere getirmemiş, bizzat insanları da kendi mülkü haline getirerek çeşitli şekillerde köleleştirmiştir. Bu olgu din, savaşlar ve üstünlük sağlamaya çalışan tüm otoriter fikirler çerçevesinde gerçekleşmiş, insanlığın özgür düşünce ve hak çabalarında ise köleliği resmileştirmek ve devamını sağlamak adına yasallaştırılmıştır. Afrika ve Avrupa arasındaki siyah ve beyaz köle ticareti zamanla yerini sadece siyahi köle ticaretine bırakmıştır. Beyaz insanlar zamanla ücretli işçi olma hakkını elde ederken 20.yy'ın başlarındaki siyahilerin özgürlük savaşlarının başlamasına kadar da siyahi insanlar, beyaz insan hegemonyası altında koşulsuz köle olarak kabul edilmiştir. Günümüzde siyahi insanların 100 yılı aşkındır devam eden özgürlük savaşları kölelik ile bağdaştırılan ırksal yakıştırma algısını bozmaya yeterli olmamış, siyahi kölelik yerini siyahi ırkçılığa bırakmıştır. Dünyada ırkçılık olayları hali hazırda devam ederken George Floyd olayı da siyahi ırkçılık algısı ile gerçekleşmiş ve yeni medya aracılığıyla anlık olarak insanlara iletilmiştir. Bu güç sayesinde geçmiş tarihte yaşanan ırkçılık olaylarına göre yeni medyanın gücüyle emsallerine nispeten daha adilane yargılama söz konusu olmuş ancak yeni medyanın aleni tüm enformasyonlarına rağmen ırkçılığı yok etmeye yeterli olmamıştır. Yeni medya, gücü ve hızı ile sosyal medyayı harekete geçirmiş, olayı protesto edenlerin gücü davanın geçmiş dönemlerdeki mahkeme süreçlerine göre son derece hızlı sonuçlanmasını sağlamıştır. Bu çalışma, köleliğin var olduğu dönemden bu yana süregelen ırkçılık olaylarında yeni medyanın gücüyle en hızlı ve etkili tepkinin oluşturduğu George Floyd'un ölümüyle sonuçlanan olayın, yeni medyanın en iyi örneklerinden biri olan ve Amerika'nın en çok okunan dijital gazetesi Huffington Post özelinde haberlerin dili, içeriği ve söylem inşası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
From the earliest times of the existence of humanity until the 20th century, humanity has not only brought the concept of private property to earthly materials also enslaved people in various ways by making them it's own property. This phenomenon was realized by religion, wars and all authoritarian ideas trying to dominate superiority, and it was legalized in order to formalize and ensure the continuation of slavery beside free thought and rights efforts of humanity. The black and white human slave trade between Africa and Europe by time just turn only black slave trade. While the white people gained the right to be wage workers by time, the black people were accepted as unconditional slaves under the hegemony of white people until the beginning of the freedom wars of the blacks till the beginning of the 20th century. Today, the freedom wars of black people, which have been on going for more than 100 years, were not enough to disrupt the perception of racial ascription associated with slavery, and black slavery left its place to anti-black racism. While racism events in the world are still on going, the George Floyd incident took place with the perception of anti-black racism and was momentarily transmitted to people through the new media. Thanks to this power, compared to the racism events in the past, the power of the new media caused a fairer trial compared to its peers, but despite all the overt information of the new media, it was not enough to destroy racism. With the power and speed of the new media, social media was activated, and the power of protest events caused the case to be concluded more fairly and extremely quickly compared to the court processes in the past. This study focuses on the power of the new media in the case of Huffington Post, one of the best examples of new media and America's most widely read digital newspaper. The event that resulted with the death of George Floyd, there has been a fast and effective reaction with the power of the new media comparing ongoing racism events since the existence of slavery. The language and content of the news were examined.