Anonim şirketlerde azınlık hakları ve azınlığın korunması
Minority rights and protection of minority in incorporated companies
  1. Tez No: 715569
  2. Yazar: SANİYE BETÜL EVGALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAĞLAR EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir tür sermeye şirketi olan anonim ortaklıklara hakim olan ilke çoğunluk ilkesidir. Halka açık anonim ortaklıklarda birçok ortak vardır. Bu nedenle pay sahiplerinin genel kurul toplantılarına olan ilgisi azalır ve gerekli teknik bilgiye sahip olmayan küçük ortaklar genel kurul toplantılarına katılmaz. Bu durumda, şirketlerde bir güç boşluğu vardır. Çoğunluğun kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesi halinde azınlık hakları da ihlal edilebilir. Bu nedenle çalışmamız, çoğunluk hissedarlarına karşı azınlık hissedarlarının korunması için tanınan hakları inceleyecektir. TTK'ye göre azınlık hakları herhangi bir sınıflandırmaya tabi değildir. Çalışmamızda azınlık hakları doktrinin olumlu ve olumsuz azınlık yorumuna göre incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The principle that prevails over joint stock companies, which are a kind of joint stock company is the majority principle. There are many partners in public joint stock companies. The interest of these other payers in the general assembly meetings decreases and the small partners who are not able to attend the general assembly meetings. In case, there is a power vacuum in the cabinet. Minority rights may also be violated if the interests of the majority are transferred to another. This will be the subject of outsiders out of our thoughts about others.