6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde anonim şirketlerde azınlık hakları
Minority shareholders' rights in joint stock companies under the Turkish Commercial Code Nr. 6102
- Tez No: 405696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SENCER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmaya konu olan azınlık, kanun koyucunun tespit ettiği belli orandaki pay sahipleri anlamına gelmektedir. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre esas sermayenin en az onda birini, oluşturan pay sahibi veya sahipleri anonim şirketlerde azınlığı oluşturur. Halka açık anonim şirketler için bu oran, esas sermayenin yirmide biri olarak tayin edilmiştir. Anonim şirketler sermaye esasına dayalı olarak kuruldukları için oy çoğunluğu esasına göre yönetilirler. Bu durum, şirkette azınlık olan pay sahiplerinin aleyhinedir. Anonim şirkette çoğunluk ilkesinin hâkim olması menfaat ihtilaflarının doğmasına neden olmaktadır. Menfaat ihtilaflarının azaltılması, azınlık pay sahiplerinin korunmasına bağlıdır. 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'ndan farklı olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda azınlık pay sahiplerinin haklarının iyileştirilmesi adına önemli değişikliklere yer verilmiştir. Bu değişiklikler çalışmada olumlu ve olumsuz azınlık hakları başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The definition of minority in the scope of accompanying thesis refers to the shareholders holding some portion of shares defined by law-maker. According to the Turkish Commercial Code Nr. 6102, the minority constitutes the shareholder/s that have at least ten percent of capital stock in joint stock companies. The aforementioned ratio has been determined as twenty percent for open joint stock companies. Since the joint stock companies are established on basis of capital, they are managed based on voting rights. This situation is against the benefits of minority shareholders. The prevailing majority rule in joint stock companies lead to conflict of interest. Mitigation of conflict of interest depends on protection of minority shareholders. Unlike the Turkish Commercial Code Nr. 6762, significant amendments take part about the improvement of the rights of minority shareholders in the Turkish Commercial Code Nr. 6762. These amendments have been reviewed in thesis under the topics of“positive”and“negative”minority rights.