Enerji kavramı kapsamında Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası
Eastern Mediterranean Turkey's policy in terms of the energy concept
- Tez No: 715589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Doğu Akdeniz enerji potansiyeli nedeniyle günümüzün yeni enerji havzası olma potansiyeline sahiptir. Bölgenin sahip olduğu enerji rezervleri ve transit hatları, bölge açısından birer fırsat teşkil ederken, aynı zamanda bu kaynakların paylaşımı ise bir tehdit unsuru teşkil etmektedir. Bu gelişmeler karşısında bölgenin en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye'nin hem ulusal hem de uluslararası geleceği etkilenmektedir. Türkiye'nin jeopolitik konumu, bölgedeki statüsü ve izlediği politikaları, sahip olduğu siyasi ve askeri gücü, bölgedeki yasal haklar göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'nin bölgedeki enerji kaynaklarının paylaşımı ve kendi enerji güvenliğini sağlaması konularının daha da önem kazandığı görülmektedir. Bu durum aynı zamanda dış politikanın da konusudur. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin enerji ve enerji güvenliği konusundaki politikalarının Doğu Akdeniz üzerinden incelenmesi, Türkiye'nin bölgedeki rolünün analiz edilmesi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi üzerinde sahip olduğu fırsatların ve tehditlerin ortaya konularak Türkiye'nin enerji geleceğinin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean has the potential to be the new energy basin of the future in terms of energy potential.While the region's energy reserves and transit lines are an opportunity for the region, the sharing of these resources poses a threat.Faced with these developments, the national and international future of Turkey, which has the longest coastline in the region, is affected.Considering Turkey's policies, political and military power and legal rights due to its geopolitical position, it is seen that the issues of sharing energy resources in the region and ensuring its own energy security come to the fore.It is also a matter of foreign policy.In this context, the objective of this research is to analyze Turkey's energy and energy security policies in the Eastern Mediterranean, analyze Turkey's role in the region, analyze Turkey's energy future by revealing the opportunities and threats that Turkey has in the region Eastern Mediterranean region.