Türkiye'de savunma sanayi sorunlarının bütünleştirilmiş AHP-KFG yöntemiyle belirlenmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi
Identifying defense industry problems in Turkey by the integrated AHP-QFD method and developing solutions
- Tez No: 715633
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Economics, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmada savunma sanayi sektörünün gelişim süreci açıklanarak Türk savunma sanayinin gelişmesine engel olan unsurlar tespit edilmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren savunma sanayi firmalarının sorunlarının tespit edilmesidir. Bu bağlamda ilk olarak bir literatür araştırması gerçekleştirilmekte ve ardından alınan uzman görüşleri doğrultusunda savunma sanayi sektörünün sorunlarının neler olduğu konusunda kriterler belirlenmektedir. Türk savunma sanayinin gelişimi ile ilgili sorunlar, ekonomik sorunlar, politik ve sosyal sorunlar başlıkları altında detaylı bir şekilde incelenmektedir. Birinci başlık altında özellikle istihdam, tedarik ve pazar sorunları incelenmektedir. İkinci başlık adı altında ise terör, kopya, gizlilik, ar-ge konularında yaşanan sorunlar ele alınmaktadır. Savunma sanayi sektöründe yaşanan sorunlar ve bu sorunlar için oluşturulan çözüm önerileri sektörde faaliyet gösteren firmalar ile yapılan yüz yüze görüşmeler neticesinde bütünleştirilmiş Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP)- Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) yöntemleri uygulanarak açıklanmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, en yüksek ağırlığa sahip olan kriter, Ar-Ge ve inovasyon (0,26), en düşük ağırlığa sahip kriterler ise kopya-gizlilik ve terör (0,03) kriterleri olarak belirlenmektedir. En güçlü çözüm önerisi, sektörel kümelenmenin sağlanması (0,11) en düşük öneme sahip çözüm önerisi ise devlet desteğine ilişkin sistematik bir mekanizmanın kurulmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, the development process of the defense industry sector is explained and the factors that prevent the development of the Turkish defense industry are determined. The aim of the study is to determine the problems of defense industry companies operating in Turkey. In this context, firstly, a literature research is carried out, and then, in line with the expert opinions, criteria are determined about the problems of the defense industry sector. The problems related to the development of the Turkish defense industry are examined in detail under the headings of economic, political and social problems. Under the first heading, especially employment, supply and market problems are examined. Under the second title, the problems experienced in terrorism, cheating, confidentiality and R&D are discussed. The problems experienced in the defense industry sector and the solution proposals created for these problems are explained by applying the integrated Analytical Hierarchy Process (AHP)-Quality Function Deployment (QFD) methods as a result of face-to-face interviews with the companies operating in the sector. According to the findings, the criteria with the highest weight are determined as R&D and innovation (0.26), while the criteria with the lowest weight are identified as cheating-confidentiality and terrorism (0.03). The strongest solution proposal is to provide sectoral clustering (0,11) and the least important solution proposal is to establish a systematic mechanism for state support.