Öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları, yaşam becerileri ve öz-kontrolleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation on the relationship between psychological resiliences, life skills and self-controls of teachers
- Tez No: 715634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları, yaşam becerileri ve öz kontrolleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Şanlıurfa ilinin Akçakale ilçesinde görev yapmakta olan 182'si (%42,5) erkek, 246'sı (%57,5) kadın olmak üzere toplam 428 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada kullanılacak verileri toplamak amacıyla Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Yaşam Becerileri Ölçeği, Kısa Öz Kontrol Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, yordayıcı ilişkileri belirlemek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve öğretmenlerin psikolojik sağlamlıklarının sosyodemografik bilgiler açısında incelemek için Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Anova Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri cinsiyet ve medeni duruma göre anlamlı düzeyde farklılaşma göstermiştir. Erkek öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri kadın öğretmenlere göre, evli öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri bekar öğretmenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinde görev yapılan okul kademesi ve algılanan anne-baba tutumuna göre anlamlı düzeyde bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yaşam becerileri ve tüm alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile öz kontrol ve alt boyutu öz disiplin arasında pozitif, dürtüsellik alt boyutu arasında negatif anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Yaşam becerileri (duygularla ve stresle başa çıkma becerileri) ve öz kontrolün (öz disiplin, dürtüsellik) öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerine ilişkin varyansın %32,5'ini açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the pyschological resilience, life skills and self-controls of the teachers. This quantitative research uses Corelational Screening Model. The study group of the research totally consists of 428 teachers, which involves 182 (%42,5) male and 246 (%57,5) female ones working in Akçakale, Şanlıurfa. The Brief Resilience Scale, the Brief Self-Control Scale, the Life Skills Scale, and the Personal Information Form were utilised to collect the data used in this study. SPSS 22.0 Pack were used to analyse the data collected in the study. The Pearson Correlation Coefficient was used to specify the relationship between variables, the Multiple Linear Regression (MLR) was used to specify predictor variables; the Independent Sample T-Test and the One-Way ANOVA were utilised to investigate the pyschological resilience of the teachers within socio-demographic information. The teachers' pyschological resilience levels have differed greatly considering factors such as gender and marital status in consequence of the study. The research has found out that male teachers and married teachers have much higher level of psychological resilience than female and single ones. The levels of teachers' psychological resilience have not substantially differed considering factors such as the grades the teachers are working in and perceived-parental attitude. The study has found out positively meaningful correlations between the levels of the teachers' psychological resilience, life skills and all sub-dimensions. Besides, it has found out positively meaningful correlations between the levels of the teachers' psychological resilience, self-control, and its sub-dimension (self-discipline); has found out negatively meaningful correlations with its sub-dimension (impulsivity). The study has determined that %32,5 of the variance related with the levels of the teachers' pyschological resilience pertain to life skills (coping with stress and emotions) and self-control (self-discipline and impulsivity).