Water sensitive urban design: A transformative approach as part of the urban form
Suya duyarlı kentsel tasarım: Kent formunun bir parçası olarak dönüştürücü bir yaklaşım
  1. Tez No: 715650
  2. Yazar: TUĞÇE SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Su hayattır: dünyadaki hayat suya bağlıdır veya onun eksikliğinde zarar görür. Yeni bir olgu olmamasına rağmen, su sorunları sosyal, ekonomik ve çevresel olarak hala kritik önemdedir. Su, sadece doğal bir kaynak değil, aynı zamanda kentsel su döngüsünde de önemli bir role sahiptir. Sonsuz bir kaynak ve kâr aracı olarak algılandığından, iklim değişikliği, hızlı kentleşme, neoliberal politikalar ve eşitsiz dağılımın taleplerini karşılamak için artan baskı altında kalan yenilenebilir ancak sınırlı bir kaynaktır. İstatistikler ve deneyimler bize bu tür bir yaklaşımın tüm canlıların ve çevrenin su kıtlığı ve su baskınlarından zarar görmesine neden olduğunu göstermektedir. Bu sorunlar nedeniyle, şehirleri su ile birlikte tasarlamak acil bir önem arz etmektedir. Suyu tehdit olarak görüp onu doğal ortamından uzaklaştırmak bir çözüm değil sadece su problemlerini arttıran bir yaklaşımdır. Merkezileştirilmiş altyapı yaklaşımları yerine merkezi olmayan alternatif yaklaşımlar birçok ülke tarafından benimsenmiştir. Suya duyarlı kentsel tasarım, suyu tasarım sürecinin merkezine koyarak su kıtlığı ve kentsel selleri ile mücadele etmeye yönelik bir tasarım yaklaşımıdır. Bu araştırma, dünya çapında farklı yaklaşımlarını ve örnek projeleri inceleyerek, şehir/bölge, mahalle ve bina ölçeklerinde yağmur suyu toplama, yağmur suyu geri dönüşümü ve atık su yeniden kullanım işlevlerine sahip unsurlarla suya duyarlı bir kentsel tasarım matrisi oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunca matrisin Sapanca'ya uygulaması ve suyu kentsel planlama ve tasarım sürecinin merkezine koymak adına yapılacak araştırmalar için bir kılavuz oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is life, and life on earth depends on water or suffers from lack of it. Although it is not a new phenomenon, water issues are still critical socially, economically, and environmentally. It is not just a natural source but also has a significant role in the urban water cycle. Water is a renewable but finite resource that is under increasing pressure to meet the demands of climate change, rapid urbanization, neoliberal policies, and unequal distribution since it is perceived as an infinite source and a tool for profit. Statistics and experience show us that this kind of approach is causing the environment and all living creatures to suffer the effects of water scarcity and water flooding. These problems call for immediate action to develop cities with water. Seeing water as a threat and removing it from its natural habitat is not the solution. Instead of the current central infrastructure approaches, alternative decentralized approaches have been adopted by many countries. Water sensitive urban design deals with water scarcity and urban flooding by putting water at the centre of the design process. This study aims to examine different approaches and case studies worldwide and create a water sensitive urban design matrix with elements that have rainwater harvesting, stormwater recycling, and wastewater reuse functions at city/region, neighbourhood, and building scales. The study concludes the matrix's implementation in Sapanca and creates a path for further research to put water into the urban planning and design process.