Nonspesifik kronik bel ağrısı olan bireylerde telerehabilitasyonla ve denetimli yapılan stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of telerehabilitation and supervised stabilization exercises on pain, functionality, kinesiophobia and quality of life in individuals with nonspecific chronic low back pain
- Tez No: 715655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda nonspesifik kronik bel ağrısı olan bireylerde birebir, telerehabilitasyonla ve ev programıyla verilen stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, fonksiyonellik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden altmışaltı kişi randomize olarak denetimli (birebir), telerehabilitasyon (internet) ve kontrol (ev egzersiz prorgamı) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm katılımcılara 20-30 dakika, haftada üç kez, dört hafta boyunca aynı stabilizasyon egzersiz protokolü uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası fonksiyonellikleri, ağrı şiddetleri, kinezyofobileri ve yaşam kaliteleri sırasıyla Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi, Görsel Analog Skala, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Kısa Form-36 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The effects of stabilization exercises given one-on-one, with telerehabilitation and home program on pain, functionality, kinesiophobia and quality of life in individuals with nonspecific chronic low back pain were investigated in our study. The sixty-six patients voluntarily agreed to participate in the study were randomly divided into three groups as supervised (one-to-one), telerehabilitation (internet) and control (home exercise program). The same stabilization exercise protocol was applied to all participants for 20-30 minutes, three times a week, for four weeks. Functionality, pain severity, kinesiophobia and quality of life were evaluated before and after treatment with the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, Visual Analog Scale, Tampa Kinesiophobia Scale and Short Form-36, respectively.