Kronik nonspesifik bel ağrısı olan bireylerde dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizleri ve kayropraktik hvla lumbal manipülasyonun etkinliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the effectiveness of dynamic neuromuscular stabilization exercises and chiropractic hvla lumbar manipulation in individuals with chronic nonspecific low back pain
- Tez No: 814480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kronik non-spesifik bel ağrısı olan bireylerde Kayropraktik HVLA lumbal manipülasyon ile Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) Egzersizlerinin ağrı, fiziksel yeterlilik, ağrıya bağlı fonksiyonel etkilenim miktarı, core kaslarının dinamik uyum becerisi ve postüral sapmalar üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 20-45 yaşları arasında 50 kişi katıldı. Randomize olarak Kontrol grubu, Kayropraktik HVLA manipülasyon grubu (KM), DNS egzersizleri grubu (DNS) ve Kayropraktik HVLA manipülasyon+ DNS egzersizleri grubu (KM+DNS) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç, tüm katılımcılar 4 hafta boyunca haftada 2 kez seans aldılar. Programın öncesinde, 2. haftanın sonunda ve çalışma bitiminde ağrı Görsel Analog Skala ile, fiziksel yeterlilik Roland Moris Engellilik Anketi ile, ağrıya bağlı fonksiyonel etkilenim miktarı Oswerty Skalası ile core kaslarının dinamik uyum becerisi DNS-HS test ile ve postür PostureScreen Mobile ile değerlendirildi. Çalışmada anlamlılık P0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the effects of chiropractic HVLA lumbar manipulation and Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) Exercises on pain, physical competence, amount of functional impairment due to pain, dynamic adaptability of core muscles and postural deviations in individuals with chronic non-specific low back pain. Fifty people aged 20-45 years participated in the study. They were randomly divided into 4 groups as Control group, Chiropractic HLVA manipulation group (KM), DNS exercises group (DNS) and Chiropractic HVLA manipulation + DNS exercises group (KM+DNS). Except for the control group, all participants received sessions twice a week for 4 weeks. Before the program, at the end of the 2nd week and at the end of the study, pain was assessed by Visual Analog Scale, physical disability by Roland Moris Disability Questionnaire, functional impairment due to pain by Oswerty Scale, dynamic adaptability of core muscles by DNS-HS test and posture by PostureScreen Mobile. Significance was evaluated at P0.05).