Çocuk acil servisinden çocuk yoğun bakım ünitesine nakledilen hastaların klinik ve demografik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi; Bir tersiyer merkezin beş yıllık verileri
Retrospective evaluation of the clinical and demographic features ofpatients transported from the pediatric emergency department to the pediatricintensive care unit; five-YEAR data of A tertiary center
  1. Tez No: 715675
  2. Yazar: ASUDE ŞULE BALLI
  3. Danışmanlar: DR. SONER SAZAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne son 5 yılda başvuran ve çocuk yoğun bakım ünitesine nakledilen hastaların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne ve Acil Servis'e başvuran 1 ay-18 yaş aralığındaki çocuklara ait 788 yatış değerlendirilmiştir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Acil Servisi'ne başvuru şikayetleri, altta yatan hastalık varlığı ve yoğun bakıma nakil tanılarının son beş yılda aylara ve yıllara göre dağılımlarına bakıldı ve istatistiksel karşılaştırılmaları yapıldı. Bulgular: Çalışma grubunu oluşturan toplam 788 yatışın 402'si kız (51), 386'si erkek (%49) hastaya ait idi. 1-12 ay yaş aralığına sahip hastalarda diğer yaş gruplarına göre daha fazla acilden yoğun bakıma nakil işleminin gerçekleştirildiği tespit edildi. 1 ay-18 yaş aralığındaki olguların nakil tanılarına göre dağılımlarına bakıldığında en fazla tanının %28,6 ile solunum sistemi hastalıkları, %18,5 ile zehirlenmeler, %16,9 ile nörolojik hastalıklar en sık görülen diğer nakil tanıları olduğu tespit edildi. En sık karşılaşılan şikayet %31,3 ile öksürük ve nefes almada zorluk olarak tespit edildi. Sonuç: Acil servis yolu ile yoğun bakıma kabullerde bazı verilerin (başvuru nedeni, şikayet, altta yatan hastalık gibi) yıllara ve aylara göre istatistiksel olarak anlamlı değişikler gösterdiği tespit edildi. Çocuk acil servis ve çocuk yoğun bakım üniteleri güncel ihtiyaçlara göre revize edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to evaluate the clinical and demographic characteristics of the patients who applied to the Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Pediatric Emergency Service in the last 5 years and were transferred to the pediatrics intensive care unit. Materials and Methods: In this study, 788 hospitalizations of children aged 1 month to 18 years who applied to the Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Pediatrics and Emergency Department were evaluated. The distribution of patients' complaints of admission to the Pediatrics Emergency Service, presence of underlying disease, and diagnosis of referral to the intensive care unit by months and years in the last five years were analyzed and statistical comparisons were made. Results: Of the 788 hospitalizations in the study group, 402 were female (51), and 386 (49%) were male. It was determined that more patients with the age range of 1- 12 months were referred from the emergency to the pediatric intensive care unit compared to other age groups. Considering the distribution of the cases aged 1 month to 18 years according to the transplant diagnoses, it was determined that the most common diagnoses were respiratory system diseases with 28.6%, poisoning with 18.5%, and neurological diseases with 16.9%. The most common complaints were cough and difficulty in breathing with 31.3%. Conclusion: It was determined that some data (reason of application, complaint, underlying disease, etc.) showed statistically significant changes according to years and months in admissions to pediatric intensive care through the pediatric emergency department. Pediatric emergency and intensive care units should be revised according to current needs.