Isolation and molecular identification of Listeria monocytogenes from local and imported cheese in Duhok province, Iraq
Irak, Duhok ilinde tüketilen yerli ve ithal peynirlerden Listeria monocytogenes izolasyonu ve moleküler tanımlanması
- Tez No: 715674
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Listeria monocytogenes, insan ve hayvanları enfekte eden Gram pozitif ve fakültatif gıda kaynaklı bir patojendir. L. monocytogenes çevrede yaygın olarak bulunmakta, bitki örtüsü, toprak, toz, su, yem, silaj ve doğal habitatlardan izole edilmektedir. Bu patojen bakteri, gastroenterit, menenjit, düşük ile karakterize olan listeriosise ve ciddi vakalarda ölüme neden olmaktadır. Bu çalışmada, Irak'ın Duhok ilinde tüketime sunulan yerel ve ithal peynir çeşitlerinden L. monocytogenes bakterisinin izolasyonunu araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, Şubat-Temmuz 2020 döneminde farklı perakende marketlerden, aseptik şartlarda toplam 185 adet peynir örneği toplanmıştır. Toplam 35 adet yerel peynir numunesi ile her birinden eşit sayıda (n=50) olmak üzere, yumuşak/yarı yumuşak, sert/yarı sert ve işlenmiş ithal peynir çeşitleri toplanmıştır (n=150). L. monocytogenes izolasyonu için selektif besiyerleri kullanılmış ve biyokimyasal testler ve qPCR yöntemi ile doğrulanmıştır. Sonuç olarak, yerli ve ithal peynirlerin, L. monocytogenes ile kontamine oranı sırasıyla %2.9 ve %2.0 olarak tespit edilmiştir. Yerli peynirde bu patojenin görülme oranı, ithal peynire göre daha yüksek bulunmuştur. Ancak, bu patojen bakteri sert peynir örneklerinde tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Listeria monocytogenes is a Gram-positive, intracellular, ubiquitous, and facultative foodborne pathogen that affects both humans and animals. L. Monocytogenes is widely distributed in the environment and recovered from vegetation, soil, dust, water, feed, silage, and natural habitats. The pathogen causes listeriosis, which is characterized by gastroenteritis, meningitis, miscarriage, and in severe cases causes death. This study was aimed to investigate the isolation of L. monocytogenes infection from various types of local and imported cheese in Duhok province, Iraq. A total of 185 samples of various kinds of cheese were aseptically collected from different retail supermarkets from February 2020 to July 2020. Thirty-five samples of local cheese with equal numbers (n=50) of samples from each of soft and semi-soft, hard and semi-hard, and processed cheese were collected from imported cheese (total n=150). For isolation of L. monocytogenes, samples were cultured on selective media and confirmed by biochemical tests and molecular method via qPCR. The percentage of contaminated cheese for L. monocytogenes from local and imported cheese was (2.9%) and (2.0%) respectively. The incidence rate of this pathogen in locally produced cheese is slightly higher than that in imported cheese, and Listeria was not detected in hard cheese samples.