Çocuk acil servise başvuran akut böbrek hasarı olgularının demografik, klinik ve prognostik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the demographic, clinical and prognostic characteristics of acute renal damage cases applying to the children's emergency department
  1. Tez No: 800145
  2. Yazar: KAAN ÇELEBİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE GÜLFEM ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Akut böbrek hasarı (ABH) , tüm yaş gruplarında gözlenebilen, renal fonksiyonlarda aniden yaşanan bozulma sonucu üre ve diğer metabolik derivelerin kanda birikimi ile süregelen zararlı bir süreçtir. Yüksek mortalite ve morbidite sebebi olması ile her yaş grubunda yakın izlem, etkin ve hızlı tedavi gerektiren bir durumdur. Bu sebeple araştırmacılar ABH'nın erken tanınması ve klinik seyrinin belirlenmesi adına çeşitli kriterler oluşturmuşlardır. Ancak halen tanı ve klinik derecelendirmede kullanılan ortak bir konsensus oluşmamıştır. Amaç: Çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Acil Polikliniklerine başvuru Sonrasında ABH tanısı ile izlenen ve tedavi edilen olguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Eylül 2019 ile Nisan 2022 tarihleri arasındaki 2 yıllık süreçte hastanemiz çocuk acil polikliniklerine ayaktan ve dışmerkezlerden sevk ile başvuran, çocuk hastalıkları servisi, çocuk yoğun bakım ünitesi ve çocuk acil gözlemde izlem ve tedavileri yapılan, başvuruda ABH tanısı alan, 1 ay – 18 yaş arasındaki hastalar, retrospektif olarak incelenmiştir. ABH tanımlamada KDIGO kriterleri kullanılmıştır. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, şikayetleri, geldikleri yerler, başvuru vital bulguları, başvuru fizik muayene bulguları, sahip oldukları kronik hastalıkları, laboratuvar bulguları, ABH nedeni, tipi ve evresi, izlendikleri servisler, tedavi yöntemleri, prognoz ve iyileşme süreleri araştırılmıştır. Bulgular: Hastalarımızın yaşları 1 ay – 18 yaş arasında değişmekte olup ortanca yaş 13 olarak hesaplanmıştır. Hastaların %57,5'i 121 ay ve üzerindeki hastalardı. Hastalarımızın %44,8'i kız , %55,2'si erkekti. Hastalarımızın %89,7'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı , %10,3'ü göçmen statüsündeki hastalardı. Hastaların %75,9'u Ankara'dan , %24,1'i Ankara dışı bölgelerden başvurmuştu. Hastaların %39,3'ünde daha önceden bilinen ve başvuru esnasında halen izlenmekte olan kronik bir hastalığı olup, en sık görülen ek hastalık grubu %9,7 ile nörolojik hastalık grubuydu. Hastalarımızın %39'unda başvuru öncesinde ilaç kullanım öyküsü mevcuttu. Hastalarımızın %46,9'u prerenal , %49'u renal , %1,4'ü postrenal ABH olarak sınıflandırılmış olup %2,8'i bu üç grup içinde sınıflandırılamamıştır. 15 Hastalarımızın başvuru esnasındaki şikayetleri incelendiğinde en sık %43,4 oranında kusma ve %26,9 oranında ateş şikayeti olduğu görüldü. Hastalarımızın başvuru öncesinde şikayetlerinin süresinin ortanca değeri 3 gün olarak saptandı. Hastalarımızın başvuru anındaki vital bulguları incelendiğinde %3,4'ünde vücut ısısı >38 olarak ölçülmüş , %22,1'inde taşikardi , %2,1 inde bradikardi görülmüş , % 75,9'unda nabız normal olarak değerlendirilmiştir. Başvuru anında hastalarımızın %15,2'si hipertansif , %12,4'ü hipotansif %72,4'ü normotansif olarak değerlendirilmiştir. Hastalarımızın başvuru esnasında diürezleri incelendiğinde %33,6'sı oligürik , %15,7'si anürik olarak değerlendirilmiş olup %50,7'sinde normal sınırlarda diürez mevcuttu. Hastalar KDIGO evrelemesine değerlendirildiğinde %22,7'si KDIGO evre 1 , %36,5'i KDIGO evre 2 , %40,8'i KDIGO evre 3 olarak değerlendirildi. Hastalarımızın %57,9'u çocuk hastalıkları servisinde , %32,4'ü çocuk yoğun bakım ünitesinde , %9,6 sı çocuk acil gözlemde izlendi. Hastalarımızın ortanca yatış süresi 8 gün olarak hesaplandı. Ortanca iyileşme süresi 4 gün olarak saptandı. KDIGO evre 3 olarak değerlendirilen hastaların ortanca yaşı 6, KDIGO evre 2 olarak değerlendirilen hastaların ortanca yaşı 15 , KDIGO evre 3 olarak değerlendirilen hastaların ortanca yaşı 15 olarak hesaplandı. KDIGO evre 3 olarakdeğerlendirilen hasta grubunun %52,5'i çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenmiştir. Çocuk acil polikliniği başvurusu sonrasında ABH tansı alan ve sonrasında çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılarak izlenen hastaların %65,9'u KDIGO evre 3 olan hastalardı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute kidney injury (AKI) is a harmful process that can be observed in all age groups and continues with the accumulation of urea and other metabolic derivatives in the blood as a result of sudden deterioration in renal functions. Due to its high mortality and morbidity, it is a condition that requires close monitoring, effective and rapid treatment in all age groups. For this reason, researchers have established various criteria for the early recognition of AKI and for determining its clinical course. However, there is still no common consensus used in diagnosis and clinical grading. Our study aimed to evaluate the cases followed up and treated with the diagnosis of AKI after admission to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic of Bilkent City Hospital in Ankara. Materials and Methods: In our study, between September 2019 and April 2022, patients aged 1 month to 18 years, who applied to the pediatric emergency outpatient clinics of our hospital with referral from outpatients and external centers, were followed up and treated in the pediatric intensive care unit and pediatric emergency observation, were diagnosed with AKI on admission, between September 2019 and April 2022. patients were reviewed retrospectively. KDIGO criteria were used to define AKI. Age, gender, complaints, place of origin, admission vital signs, physical examination findings at admission, chronic diseases they have, laboratory findings, cause, type and stage of AKI, services followed, treatment methods, prognosis and recovery time were investigated. Results: The ages of our patients ranged from 1 month to 18 years, and the median age was calculated as 13. 57.5% of the patients were 121 months and older. 44.8% of our patients were girls and 55.2% were boys. 89.7% of our patients were citizens of the Republic of Turkey and 10.3% were patients with immigrant status. 75.9% of the patients applied from Ankara and 24.1% from regions outside Ankara. In 39.3% of the patients, there was a chronic disease that was known before and still being followed at the time of admission, and the most common additional disease group was the neurological disease group with 9.7%. 39% of our patients had a history of drug use prior to admission. 46.9% of our patients were classified as prerenal, 49% as renal, 1.4% as postrenal AKI, and 2.8% could not be classified in these three groups. When the complaints of our patients at the time of application 18 were examined, it was seen that the most common complaints were vomiting (43.4%) and fever (26.9%). The median value of the duration of the complaints of our patients before the admission was determined as 3 days. When the vital signs of our patients at the time of admission were examined, body temperature was measured as >38 ℃ in 3.4%, tachycardia was observed in 22.1%, bradycardia was observed in 2.1%, and the pulse was evaluated as normal in 75.9%. At the time of admission, 15.2% of our patients were considered hypertensive, 12.4% hypotensive and 72.4% normotensive. When the diuresis of our patients was examined at the time of admission, 33.6% were oliguric, 15.7% were anuric, and 50.7% had diuresis within the normal range. When the patients were evaluated for KDIGO staging, 22.7% of them were evaluated as KDIGO stage 1, 36.5% as KDIGO stage 2, and 40.8% as KDIGO stage 3. 57.9% of our patients were followed up in the pediatric service, 32.4% in the pediatric intensive care unit, and 9.6% in the pediatric emergency observation. The median length of stay of our patients was calculated as 8 days. The median recovery time was 4 days. The median age of the patients evaluated as KDIGO stage 3 was 6, the median age of the patients evaluated as KDIGO stage 2 was 15, and the median age of the patients evaluated as KDIGO stage 3 was 15. 52.5% of the patient group evaluated as KDIGO stage 3 was followed in the pediatric intensive care unit. 65.9% of the patients who were diagnosed with AKI after applying to the pediatric emergency outpatient clinic and were followed up in the pediatric intensive care unit were patients with KDIGO stage 3.