Çocuk acil servisinde takip edilen hastalarda yatış riskini belirlemede 'Pediatrik Gözlem Öncelik Skorunun' etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the 'Pediatric Observation Priority Score' in determining the admission risk of patients followed in the pediatric emergency department
- Tez No: 925278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çocuk acil polikliniklerinde artan hasta sayısı nedeni ile hastaların hızlı ve etkin değerlendirilmesi gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle hasta ciddiyetinin değerlendirilmesi için bazı parametreler ve skorlama sistemleri kullanılmaktadır. Bu skorlama sistemlerinden biri olan Pediatrik Gözlem Öncelik Skorunun (PGÖS) servis ve yoğun bakım yatışları ile taburculuğu öngörmedeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 1 Ağustos 2023 ile 31 Temmuz 2024 tarihleri arasında herhangi bir sebeple hastanemizin çocuk acil servisine başvurup acil gözlem alanları ya da çocuk acil yoğun bakım ünitesinde izleme alınan 968 hasta ; triyajda , gözleme ya da yoğun bakıma alınma anında, izlemin 6. saatinde ve servise ya da yoğun bakıma yatış anında değerlendirilerek PGÖS skorları hesaplandı. Bu skorları etkileyen parametreler ve skorlar ile servise yatış, yoğun bakıma yatış ve taburculuk arasınd aki ilişkiler analiz edildi. Bulgular: Hastalardan %44,8 'inin servise, %2,4 'ünün yoğun bakım ünitesine yatışının yapıldığı görüldü. Hesaplanan PGÖS skorları ile servise yatış, yoğun bakıma yatış ve taburculuk durumları incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Belirlenen kesilme noktaları; triyajdaki skorlara g öre servise yatış için ≥ 3, yoğun bakıma yatış için ≥ 4 ve taburculuk için ≤ 3 şeklinde bulundu. 6. saat skoru için ise bu değerler servise yatış için ≥3, yoğun bakıma yatış için ≥ 5 ve taburculuk için ≤ 3 şeklindeydi. Servise ve yoğun bakıma yatış ile PGÖ S skorları arasındaki ilişki için yapılan ROC analizlerinde puan arttıkça duyarlılığın azaldığı ve özgüllüğün arttığı görüldü. Taburculuk ve PGÖS skorları arasındaki ilişki için yapılan ROC analizlerinde ise puan azaldıkça duyarlılığın azalıp özgüllüğün arttığı görüldü. Sonuç: PGÖS skoru, fizyolojik parametrelerin yanı sıra gözlemsel parametrelerin de kullanıldığı, yatışları ve taburculukları öngörmede etkili bir skordur. Herhangi bir zamanda bakılan PGÖS skoru 5 ise hastalar mutlaka yatış ihtiyacı açısın dan değerlendirilmelidir. Acil gözlem odalarında kullanımı uygun, basit ve sürdürülebilir olup etkinliğinin değerlendirilmesi ve kullanımının yaygınlaşması için gelecekte yapılacak yüksek hasta sayılı ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the increasing number of patients in pediatric emergency clinics, rapid and effective patient evaluation is becoming challenging. Therefore, some scoring systems are used to assess patient severity. This study aimed to evaluate the impact of one such scoring system, the Pediatric Observation Priority Score (POPS), on predicting ward and intensive care admissions as well as discharge. Materials and Methods: A total of 968 patients who presented to the pediatric emergency department between August 1, 2023, and July 31, 2024, and were monitored in the observation unit were included in the study. POPS values were calculated at triage, upon admission to the observation unit, at the 6th hour of follow-up, and at the time of admission to the ward or intensive care unit. Parameters affecting these scores, and the relationship between scores and ward/intensive care admissions and discharge, were analyzed. Findings: It was observed that 44.8% of patients were admitted to the ward, and 2.4% required intensive care. A significant relationship was found between POPS and both ward/intensive care admissions and discharge. The cut-off points determined for triage were ≥ 3 for ward admission, ≥ 4 for intensive care admission, and ≤ 3 for discharge. For the 6th-hour score, these values were ≥ 3 for ward admission, ≥ 5 for intensive care admission, and ≤ 3 for discharge. ROC analyses indicated that as the score increased, sensitivity decreased, and specificity increased for admissions. For discharge, as the score decreased, sensitivity decreased, and specificity increased. Conclusion: POPS is an effective tool for predicting hospital admissions and discharges in pediatric emergencies. If POPS is ≥5 at any point, the need for hospitalization should be considered. POPS is suitable and easy to use in emergency observation rooms. Further multi-center studies with larger patient populations are recommended to assess its effectiveness and promote widespread use.