Atık lastik pirolizinden elde edilen pirolitik yağın endüstriyel kullanımı açısından kalitesinin belirlenmesi ve arttırılmasına dair metotların araştırılması
Investigation of methods for determining and increasing the quality of pyrolithic oil obtained from waste tire pyrolysis in terms of industrial use
- Tez No: 715682
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplum hem yakıtlar hem de temel hammaddeler için fosil kaynaklara ihtiyaç duymakta ve bu kaynaklar artan nüfusa bağlı olarak her geçen yıl biraz daha tükenmektedir. Öte yandan otomativ sektöründeki artış beraberinde atık lastik bertarafı gibi çevresel sorunlar meydana getirmiştir. Atık lastiklerin depolanması, çevreye zarar vermeden saklanması ve nakliyesi büyük maddi zararlar oluşturmaktadır. Dünyanın birçok yerinde bu konu üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Piroliz ve gazlaştırma işlemleri konusu, atık lastiklerin bertaraf edilmesine ve enerji geri kazanımında, değerlendirilebilecek ürün elde edilmesine imkan vermesi nedeniyle önem taşımaktadır. Ülkemizde oluşan ömrünü tamamlamış lastiklerin geri kazanılmasıyla, yüksek miktarda pirolitik yağ, karbon siyahı ve çelik elde edilmektedir. Ömrünü tamamlamış lastiklerin geri kazanımı amacıyla ortaya konulacak bir çözüm ile hem atık minimizasyonu hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.Yapılan bu tez çalışmasınının asıl amacı, atık lastik giderimi için piroliz yöntemini kullanarak enerji geri dönüşümünü sağlamaktır. Lastiklerin içerisinde bulunan demir vb maddeler ayrıldıktan sonra küçük parçalara bölünmüş, yüksek sıcaklıkta inert bir gaz ortamında piroliz edilerek pirolitik yağ, karbon siyahı ve gaz elde edilmiştir. Elde edilen pirolitik yağın içerisine farklı markalarda sediment kırıcı ve farklı ülkelerden gelen 2 Etil hekzil nitrat çeşitli oranlarda katılarak ürün kalitesinin arttırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Society needs fossil resources for both fuels and basic raw materials, and these resources are getting depleted with each passing year due to the increasing population. On the other hand, the increase in the automotive sector is accompanied by environmental problems such as waste tire disposal; It has created a serious problem especially in developed countries. Storage, environmentally friendly storage and transportation of waste tires cause great material damage. Studies are carried out on this subject in many parts of the world. The subject of pyrolysis and gasification processes is important because it allows the disposal of waste tires and the obtaining of products that can be used in energy recovery. High amounts of pyrolytic oil, carbon black and stell are obtained with the recycling of end of life tires in our country. Both waste minimization and contribution to the national economy will be provided with a solution to be put forward for the recycling of end of life tires.After the iron, etc. materials in the tires were separated, they were divided into small pieces and pyrolyzed in an inert gas environment at high temperature, and pyrolytic oil, carbon black and gas were obtained. It is aimed to increase the product quality by adding different brands of sediment crusher and 2EHN coming from different countries into the obtained pyrolytic oil.